Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση οικοπέδου εντός ορίων οικισμού <2000 κατοίκων.


Recommended Posts

συγγνωμη αν εκανα λάθος που το τοποθέτησα ξανα, αλλα υπέθεσα οτι οι διαχειριστές θα το διεγραφαν και το μετέφερα στο σωστό "Θέμα". θα ψάχνω καλύτερα την επόμενη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σε όλους ειμαι πολίτικος μηχανικός και έχω καταθέσει μια άδειά μιας κατοικίας και στην πολεοδομία μετά που έκαναν έλεγχο των τίτλων ο υπάλληλος μου είπε ότι υπάρχει πρόβλημά γιατί το οικόπεδο έχει προέλθει από κατάτμησή που δεν είναι σωστή γιατί λέει έχει βγει πρόσφατα μια εγκύκλιος που λέει ότι άσχετα αν αυτός έκανε κατάτμησή της ολικής ιδιοκτησίας σε άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδά από τα οποία ο πελάτης μου αγόρασε ένα, ο ιδιοκτήτης δεν πρέπει να έχει όμορα στην κατοχή του.Ο πωλητής έκανε ένα τοπογραφικό της συνολικής ιδιοκτησίας και την έδειχνε κατατμημενη σε 7 επιμέρους όλες δικές του που με αυτό πουλούσε. Τώρα έχει πουλήσει τις 5 και έχουν μείνει οι δυο πρώτες στην κατοχή του (όμορες).Τι γίνεται με αυτο ? Δώστε τα φωτα σας σας παρακαλω! Ξερει κανεις αυτή την εγκύκλιο?

 

ΥΓ. Οι άλλοι 3 από τους 5 έχουν βγάλει άδειες στην ίδια πολεοδομία........και εγώ δεν μπορώ....

 

Καλησπέρα σε όλους

Κύριε- οι kritikos79 παρακαλώ αν γίνεται μπορείς να στείλεις την συγκεκριμένη εγκύκλιο λόγο ότι ξεκινώ κατάτμηση σε 24 στρέμματα τα όποια τα 12 είναι εντος σχεδίου και τα υπόλοιπα εκτός . Δηλ αν κατάτμηση έχω ένα δρόμο 220μ μήκος οικόπεδα άρτια οικοδομήσιμα τα οποία δεν μπορούν να χτιστούν. Ο μηχανικός μου τα λέει όλα καλά, αλλά πολλά ακούγονται και γίνονται, και δεν θέλω στο μέλλον να υπάρχουν προβλήματα. Τελικά για της καινούριες εγκύκλιους πως ενημερώνονται οι τοπογράφοι για τη όποτε τον ρωτώ κάτι όλο δεν ξέρει τίποτα? Και κατά την γνώμη σας είναι καλύτερα να πέραση ΣΧΟΑΠ η απλά παραχώρηση στον δήμο για κοινή χρήση

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.