Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υδραυλικό Πλήγμα ή κάτι άλλο ;


thodoris20vt

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Με πήρε ένας πελάτης για μια δουλειά και μου αναφέρει για ένα θέμα που έχει.

Είχε λέει φωνάξει κάποιον υδραυλικό και του άλλαξε το καζανάκι ( όλο; Το φλοτέρ; δεν ξέρω ) και απο τότε μου είπε βαράνε έντονα οι σωλήνες όταν γεμίζει το καζανάκι και εχει δει μόνο εκεί το φαινόμενο αυτό. Δεν έχω πάει να μετρήσω πίεση ούτε καν έχω πάει να δω την δουλειά  απο κοντά να δω τι έχει γίνει  και θα ήθελα να την άποψη σας.
Να προχωρήσω σε τοποθέτηση Ινδιάνου; Σε αλλαγή φλοτέρ( να ήταν καμία βαλβίδα προβληματική; ) τι άλλο να κοιτάξω ; 
Σας ευχαριστώ !

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποια φλοτερ που λειτουργούν με υποπίεση, με αποτέλεσμα να κλείνουν απότομα και όχι όπως τα απλά φλοτέρ που κλείνουν σταδιακά, καθώς το καζανάκι γεμίζει. Τα συγκεκριμένα φλοτέρ ναι θα μπορούσαν να δημιουργήσουν υδραυλικό πλήγμα. Το ίδιο χτύπημα στις σωλήνες πρέπει να ακούγεται και όταν κλείσει μια βρύση απότομα. 

Ιδανικά, χρειάζεται ένα αντιπληγματικό δικτύου ώστε να αποσβένονται τα πλήγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.