Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σφάλμα ύψους στόχου


Recommended Posts

Παιδιά χαίρεται κι από μένα

το site βοηθάει πάρα πολύ, ασχολείται με πολλά θέματα αλλά και οι απαντήσεις είναι έγκυρες.

θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάτι, κυρίως γιατί έχω μπερδευτεί αν και νομίζω ξέρω το σωστό.

εάν θέλουμε να βάλουμε τα όρια σε ένα τεμάχιο,στήνουμε στη στάση και εγώ κυρίως με απόσταση και γωνία αφού έχω προσανατολιστεί στο χώρο, βάζω τα σημεία.δηλαδή σε γωνία .....τάδε και τόση απόσταση βάζω το σημείο.

η ερώτηση μου έχει να κάνει με το ύψος στόχου. Εάν ένα σημείο δεν φαίνεται στο ύψος στόχου που έχουμε και σηκώσουμε τον στόχο π.χ. 1,5μ. πιο ψηλά (που εγώ και στην τάδε γωνία και απόσταση βάζω το σημάδι, υπάρχει μήπως σφάλμα που πρέπει να υπολογίσω που μπαίνει στη μέτρηση λόγω του ότι σηκώνουμε το στόχο πιο ψηλά? πιστεύω δεν παίζει ρόλο γιατί τα μηχανήματα μετράνε και κεκλιμένη απόσταση και πιστεύω πως υπολογίζεται αυτόματα από το μηχάνημα. Θα ήθελα όμως να βεβαιωθώ γι αυτό.

Σας ευχαριστώ

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

 

Κι εγώ θα σε ευχαριστούσα αν τηρούσες τα ανωτέρω..... GRTOPO

Διάβασε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες συνάδελφε στο φόρουμ.

Ρίξε μια ματιά στους κανόνες λειτουργίας του, παρεμπιπτόντως...(τονισμός στις λέξεις, ορθογραφία κλπ)

 

Οσον αφορά στο ύψος στόχου όταν χαράζουμε σημεία, δεν έχει καμμιά σημασία εκτός αν ζητάμε να επιτύχουμε και υψόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε gt45gt

στην απλή περίπτωση που αναφέρεις χαράζουμε με οριζόντιες γωνίες και οριζόντιες αποστάσεις

οι γεωδαιτικοί σταθμοί υπολογίζουν απο την κεκλιμένη απόσταση και την κατακόρυφη γωνία την οριζόντια απόσταση

δεν πιστεύω να χαράζεις με κεκλιμένη απόσταση?????????

Link to comment
Share on other sites

όχι βέβαια δεν χάραξα με κεκλιμένη, με οριζόντια χάραξα. απλά επειδή έφαγα ένα κώλυμα και λέω μήπως κάνω λάθος γι' αυτό έθεσα το θέμα για να σιγουρευτώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.