Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΙΣΟΓΕΙΟΣ ΧΩΡΟΣ 15Τ.Μ. ΜΕ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΙΝΒΕΡΤΕΡ, ΜΕΤΡΑΕΙ ΣΤΗ ΔΟΜΗΣΗ?


Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Μου ζητήθηκε η δημιουργία ισόγειου χώρου, περίκλειστου, 15τ.μ., με μπαταρίες και ινβέρτερ εντός της κάλυψης σε υπάρχουσα διώροφη οικοδομή εκτός σχεδίου με φωτοβολταϊκά στη στέγη. Θα πρέπει το εμβαδό να προσμετρηθεί εκτός από την κάλυψη και στην δόμηση?

Λόγω της προσφώνησης "συνάδελφοι" ενημέρωσε το προφίλ σου με την ειδικότητά σου αν είσαι μηχανικός. 

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Ερευνητής said:

... Θα πρέπει το εμβαδό να προσμετρηθεί εκτός από την κάλυψη και στην δόμηση?..

Κάτι δεν γράφεις σωστά στο ερώτημα σου....

αν ο χώρος υπάρχει είναι ένα ζήτημα

αν ο χώρος δεν υπάρχει και είναι προσθήκη κατ επέκταση άρα μετρά στον συντελεστή κάλυψης τότε ναι μετράει και στον συντελεστή δόμησης.

 

Το ότι έχει φωτοβολταϊκά στη στέγη γιατί το ανέφερες? Τι σχέση έχει με το τι μετρά ή όχι σε δόμηση και κάλυψη?

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Didonis said:

Κάτι δεν γράφεις σωστά στο ερώτημα σου....

αν ο χώρος υπάρχει είναι ένα ζήτημα

αν ο χώρος δεν υπάρχει και είναι προσθήκη κατ επέκταση άρα μετρά στον συντελεστή κάλυψης τότε ναι μετράει και στον συντελεστή δόμησης.

 

Το ότι έχει φωτοβολταϊκά στη στέγη γιατί το ανέφερες? Τι σχέση έχει με το τι μετρά ή όχι σε δόμηση και κάλυψη?

 

Κάνω το ερώτημα επειδή υπάρχει ΚΥΑ η οποία επιτρέπει εκτός σχεδίου σε μη άρτια και οικοδομήσιμα με φωτοβολταϊκά την κατασκευή οικίσκου 15τ.μ.

 

1 hour ago, Didonis said:

Κάτι δεν γράφεις σωστά στο ερώτημα σου....

αν ο χώρος υπάρχει είναι ένα ζήτημα

αν ο χώρος δεν υπάρχει και είναι προσθήκη κατ επέκταση άρα μετρά στον συντελεστή κάλυψης τότε ναι μετράει και στον συντελεστή δόμησης.

 

Το ότι έχει φωτοβολταϊκά στη στέγη γιατί το ανέφερες? Τι σχέση έχει με το τι μετρά ή όχι σε δόμηση και κάλυψη?

 

Ο χώρος του εξοπλισμού θα κατασκευαστεί σε μέρος του κτηρίου που μετρά μόνο στην κάλυψη και όχι στη δόμηση.

 

6 minutes ago, Ερευνητής said:

Ο χώρος του εξοπλισμού θα κατασκευαστεί σε μέρος του κτηρίου που μετρά μόνο στην κάλυψη και όχι στη δόμηση.

Συγκεκριμένα σε χώρο ανοικτό περιμετρικά αλλά κάτω από τον πρώτο όροφο.

Link to comment
Share on other sites

άλλο το φωτοβολταϊκά πάρκα και ο οικίσκος τους κι άλλο η Δόμηση κτηρίων.

 

Για τα άλλα, δεν μπορώ να καταλάβω όπως το περιγράφεις.

Ανέβασε κάτοψη με την υφιστάμενη κατάσταση και κροκί το τι θα κάνεις.

 

Σχετικά με το συνάδερφοι, κάνε διόρθωση στο προφίλ σου και βάλε την ειδικότητα που έχεις ως μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Didonis said:

άλλο το φωτοβολταϊκά πάρκα και ο οικίσκος τους κι άλλο η Δόμηση κτηρίων.

 

Για τα άλλα, δεν μπορώ να καταλάβω όπως το περιγράφεις.

Ανέβασε κάτοψη με την υφιστάμενη κατάσταση και κροκί το τι θα κάνεις.

 

Σχετικά με το συνάδερφοι, κάνε διόρθωση στο προφίλ σου και βάλε την ειδικότητα που έχεις ως μηχανικός.

Εύγενικώς σε ενημερώνω επίσης ότι στα πολυώροφα επιτρέπεται ολόκληρος όροφος με Η/Μ εξοπλισμό ο οποίος δεν μετράει στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Ερευνητής said:

....επιτρέπεται ολόκληρος όροφος με Η/Μ .....

ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Από την δεκαετία του 90 μέχρι και κάπου εως το 2005 έχω σχεδιάσει και κατασκευάσει 7 κτήρια με Μηχανολογικό όροφο  (έτσι τον ονομάζαμε) που δεν προσμετρούσε στον ΣΔ, και φυσικά ήταν η πατέντα για να το μετατρέπουν μετά οι ιδιοκτήτες σε κύριους χώρους.

Τον προέβλεπε ο ΓΟΚ 85

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Didonis said:

ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Από την δεκαετία του 90 μέχρι και κάπου εως το 2005 έχω σχεδιάσει και κατασκευάσει 7 κτήρια με Μηχανολογικό όροφο  (έτσι τον ονομάζαμε) που δεν προσμετρούσε στον ΣΔ, και φυσικά ήταν η πατέντα για να το μετατρέπουν μετά οι ιδιοκτήτες σε κύριους χώρους.

Τον προέβλεπε ο ΓΟΚ 85

 

 

Οπότε δεν μου δείχνει περίεργο να προβλέπεται κάποιος τέτοιος χώρος για χαμηλά κτήρια. Έλεγα μήπως υπάρχει κάποια σχετική διάταξη. Εφόσον μου λες ότι δεν υπάρχει, τότε εντάξει.

 

1 minute ago, Ερευνητής said:

Οπότε δεν μου δείχνει περίεργο να προβλέπεται κάποιος τέτοιος χώρος για χαμηλά κτήρια. Έλεγα μήπως υπάρχει κάποια σχετική διάταξη. Εφόσον μου λες ότι δεν υπάρχει, τότε εντάξει.

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν είπα τι υπάρχει διότι δεν έχεις δώσει ορθή εικόνα τι έχεις. Υπάρχουν πολλά και ακόμα πιο πολλές ειδικές διατάξεις.

Κάνεις χρήση πολεοδομικών όρων που ίσως δεν είναι αυτό που νομίζεις, για αυτό σου είπα βάλε σχέδιο.

Και θα είναι η 3η φορά που θα σου θυμίζω αν είσαι μηχανικός βάλε το στην ειδικότητα στο προφίλ σου, αν όχι θα οριστείς ως ιδιώτης.

 

Υ.Γ.

και για να απαντήσεις μη πατάς συνέχεια το κουμπάκι Παράθεση.

Αρκεί κάτω από το κείμενο να γράψεις στην απάντηση για να μη πρέπει να κάνουμε σκούπισμα συνέχεια.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Didonis said:

δεν είπα τι υπάρχει διότι δεν έχεις δώσει ορθή εικόνα τι έχεις. Υπάρχουν πολλά και ακόμα πιο πολλές ειδικές διατάξεις.

Κάνεις χρήση πολεοδομικών όρων που ίσως δεν είναι αυτό που νομίζεις, για αυτό σου είπα βάλε σχέδιο.

Και θα είναι η 3η φορά που θα σου θυμίζω αν είσαι μηχανικός βάλε το στην ειδικότητα στο προφίλ σου, αν όχι θα οριστείς ως ιδιώτης.

 

Υ.Γ.

και για να απαντήσεις μη πατάς συνέχεια το κουμπάκι Παράθεση.

Αρκεί κάτω από το κείμενο να γράψεις στην απάντηση για να μη πρέπει να κάνουμε σκούπισμα συνέχεια.

Θα αλλάξω την ιδιότητά μου την Τρίτη που θα πάω γραφείο γιατί από το κινητό μου είναι πολύ δύσκολο. Επίσης πατάω συνέχεια το κουμπάκι γιατί δεν ξέρω βάλε απαντώ αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, Ερευνητής said:

...συνέχεια το κουμπάκι γιατί δεν ξέρω...

πατάς εκεί που δείχνει το κόκκινο βέλος

 

το πράσινο δείχνει θέση διαφήμισης που ενδεχόμενα βλέπεις αν δεν τα έχεις μπλοκάρει. Οπότε αν έχει απο κάτω διαφήμιση πας πιο κάτω να βρεις το κόκκινο που σου δείχνω

Όσο για την ειδικότητα αν το θέλεις μπορώ να την περάσω εγώ στο προφίλ σου αν με ενημερώσεις τι να βάλω.

466140727_Screenshot2022-12-2320_59_53.thumb.png.f7809464b61e587f9cb8085ef6684aa4.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.