Μετάβαση στο περιεχόμενο

International Welding Engineer ως Ελεύθερος Επαγγελματίας


Giorgis83

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

θα σας ήμουν ευγνώμων, αν κάποιος από σας, μου έδινε ορισμένες πληροφορίες, όσον αφορά τη δυνατότητα άσκησης του επαγγέλματος του μηχανικού συγκολλήσεων ως ελεύθερος επαγγελματίας. Έχοντας αποκτήσει τον τίτλο από το 2014 στο Duisburg της Γερμανίας, ενδιαφέρομαι να μάθω τις οποιεσδήποτε δυνατότητες, που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στον ελλαδικό χώρο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γιώργος

 

Αν είσαι Διπλωματούχος ή Πτυχιούχος Μηχανικός βάλε την ειδικότητα στο προφίλ σου

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ δύσκολο μηχανικός συγκολλήσεων να επιβιώσει "μονος του" όντας ελεύθερος επαγγελματίες. Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό που θα μπορου΄σε να κάνει μηχανικός συγκολλήσεων ως ελεύθερος επαγγελματίας είναι να στυνάξει WPS/PQR για λογαριασμό εταιρειών που δεν έχουν κάποιον μηχανικό που να γνωρίζει από τέτοιες διαδικασίες. Αλλά και πάλι, όσες εταιρεέις ασχολούνται με συγκολλήσεις δύσκολο να μην έχουν μηχανικό που να γνωρίζει.

Νομίζω, είτε γίνεσαι υπάλληλος/συνεργάτης σε τεχνικές εταιρείες, εταιρείες TPI ή εταιρείες NDT

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση 

On 4/1/2023 at 7:55 ΠΜ, mecheng_ said:

Το θεωρώ δύσκολο μηχανικός συγκολλήσεων να επιβιώσει "μονος του" όντας ελεύθερος επαγγελματίες. Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό που θα μπορου΄σε να κάνει μηχανικός συγκολλήσεων ως ελεύθερος επαγγελματίας είναι να στυνάξει WPS/PQR για λογαριασμό εταιρειών που δεν έχουν κάποιον μηχανικό που να γνωρίζει από τέτοιες διαδικασίες. Αλλά και πάλι, όσες εταιρεέις ασχολούνται με συγκολλήσεις δύσκολο να μην έχουν μηχανικό που να γνωρίζει.

Νομίζω, είτε γίνεσαι υπάλληλος/συνεργάτης σε τεχνικές εταιρείες, εταιρείες TPI ή εταιρείες NDT

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου καθώς και συνεργασία σε περίπτωση πιστοποίησης κατα DIN 3834 και ΕΝ 1090. Αλλά και πάλι, επειδή έχω χρόνια που λείπω από τον εργασιακό χώρο της Ελλάδος, προσπαθώ να διαμορφώσω μια άποψη, όσο αφορά τον κλάδο αυτό. 

Σε ευχαρισ΄τω και πάλι και σου εύχομαι ό,τι καλύτερο για τη νέα χρονιά.

Με σεβασμό,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.