Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη υγραερίου για βιομηχανική μονάδα


grnick50

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Μελετώ μια βιομηχανική μονάδα η οποία χρησιμοποιεί σαν καύσιμο LPG.

Το καύσιμο καταναλώνεται από έναν καυστήρα που καταναλώνει LPG σε υγρή φάση.

 

Γνώριζω οτι η μελέτη θα πρέπει να συνταχθεί σύμφωνα με την ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ: Αριθ. Δ3/14858/93, (ΦΕΚ 477/Β/1-7-93).

 

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι σε ποιο ΦΕΚ ή τεχνική οδηγία θα βρω τον τρόπο υπολογισμού για το δίκτυο σωληνώσεων υγραερίου για πίεση λειτουργίας 10bar.

 

Θα μπορούσε καποιος συνάδελφος να με βοηθήσει σχετικά με την απαιτούμενη νομοθεσία για τέτοιου είδους μελέτες.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και μετά από ψάξιμο κατάληξα στο εξής. Όσον αφορά στην δεξαμενή ή ότι άλλο προβλέπει πρέπει να συμφωνεί με την ΚΥΑ Δ3/14858 (ΦΕΚ 477Β'/1-7-1993) για τις βιομηχανίες ενώ στα υπόλοιπα (σωληνώσεις κλπ) στον νόμο 1257/03/09/2003. Σε αυτόν αναφέρεται ότι ισχύει στις περιπτώσεις που δεν καλύπτονται από την ΚΥΑ Δ3/14858 (ΦΕΚ 477Β'/1-7-1993).

Αν μάθεις κάτι αλλο παρακαλώ ενημέρωσε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγαπητοι συνάδελφοι,

 

Εχει καποιος την εμπειρια να μου πει αν χρειαζεται η μελέτη του lpg για την εκδοση της οικοδομικης άδειας?

 

Η ερώτηση προκύπτει από το γεγονός οτι ο μηχανικός της εταιρίας που της ανατέθηκε η κατασκευή του δικτύου ισχυρίζεται πως δεν απαιτείται απο τις πολεοδομίες μελέτη υγραερίου για βιομηχανικές εγκαταστάσεις (αλλά μόνο για κατοικίες και γενικά οτι ορίζει το ΦΕΚ1257). Δεν απαιτούνται τεχνικές περιγραφές, υπολογισμός δικτύων, τεύχη και σχέδια. Απαιτήται μόνο μελέτη πυροπροστασίας που να συμορφώνεται με τις διατάξεις του Δ3-14858.

 

Είναι αυτός ο ισχυρισμός ορθός? Εγώ απο την εμπειρία μου και από άλλους συναδέλφους γνωρίζω οτι η μελέτη lpg ειναι αυτόνομη μελέτη αφού είναι μόνιμο δίκτυο και υποβάλεται κανονικότατα στις κατατόπους πολεοδομίες.

 

 

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.