Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά ακινήτου από αλλοδαπό


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

 

Έχω μία εργασία αναλάβει. η οποία αποσκοπεί στην αγορά ενός σπιτιού από έναν αλλοδαπό. Ο δικηγόρος του λοιπόν μου ζήτησε να του επικυρώσω πάνω σε 1:5000 & 1:50000 την ιδιοκτησία.

 

Μήπως έχει κάνει κανένας συνάδερφος κάτι αντίστοιχο, να με καθοδηγήσει με το τι έκανέ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Υ.Γ. δεν θέλω να μου πει πως να πάρω χάρτες από τη ΓΥΣ, αυτό το έχω κάνει και τους περιμένω (από 12/06/09 που έκανα την παραγγελία!!!)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αυτό που ζητάει ο δικηγόρος είναι 2 απλά οδοιπορικά.

Οπότε σκανάρεις τους χάρτες, τους γεωαναφέρεις στο cad (ολόκληρους ή μόνο την περιοχή που σε ενδιαφέρε), ώστε να μπορείς να τυπώσεις υπό κλίμακα, σημειώνεις τη θέση του ακινήτου και γράφεις "θέση αγροτεμαχίου" (ή οικοπέδου ανάλογα), βάζεις τίτλο-βορρά-κλίμακα στο σχεδιάκι σου, τυπωνεις υπό κλίμακα και σφραγίζεις.

Αν δε θες να σκανάρεις σημειώνεις τη θέση στου γεωτεμαχίου με το χέρι σε μία φωτοτυπία των χαρτών της ΓΥΣ.

Μπορείς αν θες να σημειώσεις πάνω στο σχέδιο και κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά σημεία που θα βοηθούσαν στον προσανατολισμό.

Τέλος, θα μπορούσες τα οδοιπορικά να τα τυπωσεις μαζί με το τοπογραφικό που θα δώσεις για το συμβόλαιο, σε μία άκρη του σχεδίου, και όχι σε χωριστό φύλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.