Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοκρατία και τεχνολογία


erling

Recommended Posts

έτσι είναι myri μόνο που δεν είπαν εδώ τα αστέρια της δημοσιογραφίας ότι τελευταία φορά που έγινε αύξηση στους μισθούς τους ήταν πριν 19 χρόνια επί Major.

 

Και η μοναρχία στην Αγγλία τουλάχιστον δεν θα καταργηθεί ποτέ. Από Αυστραλίες και Καναδά και Σκωτίες ίσως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η οποία βασίλισσα της Αγγλίας είναι από τους πιο πλούσιους ανθρώπους στον κόσμο. Και επιπλέον, αν τα γνωρίζω καλά, όλη η γη της Αγγλίας ανήκει στη Βασίλισσα. Αγοράζεις σπίτι για 99 ή 999 χρόνια απ' ό,τι έχω ακούσει και το τίμημα διαφοροποιείται ανάλογα τι θα επιλέξεις. Τα λέω καλά;

 

Εν πάση περιπτώσει στον Ιαπωνικό λαό και στον Αγγλικό λαό μπορεί να τους ταιριάζει ο αυτοκράτορας και η βασίλισσα όπως και στο Ιράν ο Χομεϊνί. Το σύστημα αυτό εξακολουθώ να μην το θεωρώ δημοκρατικό στα βασικά του.

Πώς να το κάνουμε, είμαι της Γαλλικής σχολής. :lol:

Link to comment
Share on other sites

:) καλά τα λες αλλά όχι ακριβώς όπως έχουν τα πράγματα. Κι αν της ανήκουν, να τα πουλήσει για έξτρα εισόδημα δεν μπορεί. Η βασιλική οικογένεια είναι αυτό που λέμε cash poor, κι ας είναι "πάμπλουτη". Ότι προβλέπεται τρώνε. Ελευθερία δεν έχουν.

 

Η γαλλική σχολή δεν είναι που ξεκίνησε με κάτι αποκεφαλισμούς δικαίων και αδίκων χαχαχα?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν έχει το δικαίωμα, αύριο μπορεί να το έχει καθότι βασίλισσα είναι αυτή. Εφόσον τα γνωρίζεις μπορεί να επιβάλλει στρατιωτικό νόμο καταλύοντας τη βουλή και την κυβέρνηση και να πάρει την απόλυτη εξουσία στα χέρια της; Κάτι ανάλογο μ' αυτό που υπήρχε παλιότερα σαν άρθρο στο Σύνταγμα της Ελλάδας και που έδινε την αρμοδιότητα στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

 

Τους αποκεφαλισμούς μην τους κρίνεις με τα τωρινά δεδομένα. Επανάσταση ήταν και δυστυχώς στις επαναστάσεις συμβαίνουν κι αυτά. Θεωρώ πάντως ότι η Γαλλική επανάσταση άλλαξε τον ρου της ιστορίας (προς το καλύτερο).

 

Υ.Γ.: Θα χω να το λέω. Το 5.000ο μήνυμά μου ήταν για αποκεφαλισμούς, επαναστάσεις, δημοκρατία, στρατιωτικό νόμο...:lol:

Link to comment
Share on other sites

ε όχι, γιαυτό και επιμένω. Κανένα δικαίωμα αν δεν της το υπαγορεύσει ο πρωθυπουργός. Φαντάσου ότι έχει λιγότερα δικαιώματα από έναν πρόεδρο δημοκρατίας. Επειδή εδώ καήκαμε από τον Κοκό και τους προγόνους του έχουμε φυσιολογικούς φόβους αλλά είπα, εκεί οι θεσμοί είναι σοβαροί και δεν παίζει κανείς με αυτά. Και να αλλάξει τους θεσμούς δεν μπορεί κανείς ειδικά στην Αγγλία.

 

Ήταν και τυχεροί οι άγγλοι με την Ελισάβετ γιατί μακροημέρευσε και ήταν πολυ διακριτική. Περιμένω με ανυπομονησία να δώ τον Κάρολο που είναι εκτός τόπου και χρόνου (μα εντελώς) καθώς και τον Γουίλλιαμ που είναι άλλης γενιάς παιδί και αρκετά σοβαρό ατομάκι αλλά δεν παύει να μεγάλωσε σε μια τρελή ατμόσφαιρα. Αλλά οτι θα πέσει γέλιο με τον Κάρολο θα πέσει, και για να σου δώσω και δίκιο, αυτό είναι και το πρόβλημα με αυτά, ότι από ένα άτομο περίεργο χαλάει η σούπα εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά. Ο Κάρολος δεν νομίζω ότι θα γίνει ποτέ βασιλιάς. Ο γιος του δεν ξέρω αν θα συνεχίσει την... παράδοση.

Πάντως δε θα ήθελα να ζω σε μια χώρα που να έχει έστω και εντελώς διακοσμητικό βασιλιά και να τον πληρώνω με τους φόρους μου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δε θα ήθελα να ζω σε μια χώρα που να έχει έστω και εντελώς διακοσμητικό βασιλιά και να τον πληρώνω με τους φόρους μου.

ενω Χάρη, με "κουρασμένο" πρωθυπουργό ?

Link to comment
Share on other sites

χαχα συγνώμη ρε φίλε Χάρη αλλά αυτό από πολίτη Ελλάδας είναι πολύ αστείο που είπες.

 

Έχεις εσύ σήμερα την παραμικρή ιδέα που πάνε οι φόροι σου?

 

Εγω είμαι πεποισμένος ότι αν ξέραμε που πάνε, θα είχε γίνει εδώ η δεύτερη γαλλική επανάσταση. Γιατί εκέι που νομίζουμε ότι πάνε (υποδομή, υγεία) είναι οι απολύτως χρεωκοπημένοι τομείς της χώρας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ούτε σε χώρα με "κουρασμένο" πρωθυπουργό, ούτε γνωρίζω πού πάνε οι φόροι μου.

Αυτό τι σημαίνει, ότι πρέπει να είμαι και υπέρ της βασιλείας ή να την αποδέχομαι; Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε φιλε δεν εννοούσα αυτό. Εννοούσα ότι επιχειρήματα δέχομαι πολλά (κι εγώ κάτα της βασιλευομένης είμαι) αλλά από Έλληνες το επιχείρημα του κόστους δεν το δέχομαι.

 

Εδώ επικρατεί η απόλυτη αδιαφάνεια του πού πάνε τα λεφτά μας. Το ξαναλέω, αν ξέραμε το 1/10 θα είχαμε βγεί στους δρόμους. Δεν θέλω να επεκταθώ. Υπηρέτησε κανείς σε οπλονομείο στο ναυτικό? Τα πέτσινα ξέρει κανείς τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.