Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παροχή όδευσης διαφυγής σε μονοκατοικία - Θεώρηση μικρής αποθήκης ως συμπληρωματική χρήση


Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω την άποψή σας για κάτι που δεν διευκρινίζεται από τον κανονισμό (ΠΔ 41/18).

1. Θεωρείτε ότι πρέπει να γίνεται υπολογισμός της παροχής της όδευσης διαφυγής σε μια μονοκατοικία;

Οι διάδρομοι της κατοικίας θεωρούνται οριζόντιες οδεύσεις; Η εσωτερική σκάλα της κατοικίας θεωρείται κατακόρυφη όδευση; Δηλαδή σε μια ισόγεια μονοκατοικία ή μια μεζονέτα (ισόγειο-α' όροφος ή ισόγειο-σοφίτα) πρέπει να υπολογίζω παροχή για τους χώρους αυτούς;

Αντιλαμβάνομαι την ξεχωριστή απαίτηση ελάχιστου πλάτους και ύψους για την όδευση διαφυγής (που είναι πολύ μεγαλύτερη από την παροχή που προκύπει βάσει του θεωρητικού πληθυσμού σε μια μονοκατοικία), αλλά όχι τον υπολογισμό της παροχής για χώρους εντός μιας μονοκατοικίας!

Άποψή μου είναι ότι η έννοια της παροχής έχει νόημα και πρέπει να υπολογίζεται για τους κοινόχρηστους χώρους, π.χ. τους διαδρόμους και τα κλιμακοστάσια μιας πολυκατοικίας και όχι για τους εσωτερικούς χώρους της κάθε κατοικίας. 

 

2. Μια μικρή αποθήκη, είτε εντός μιας (μονο/πολυ)κατοικίας, είτε ως ξεχωριστό κτίριο δίπλα σε αυτή, θεωρείται συμπληρωματική χρήση της κατοικίας ή όχι;

Αν έχω μια μικρή αποθήκη δίπλα στο σπίτι μου που βάζω το ποδηλατό μου, ένα σακί πατάτες και μερικές εξάδες νερό, πρέπει να βάλω απλό υδροδοτικό δίκτυο και σήμανση στις οδεύσεις διαφυγής όπως προβλέπεται για την χρήση της Αποθήκης (αν τη θεωρήσω συμπληρωματική);

Ο κανονισμός στους ορισμούς λέει:

Χώροι βοηθητικής χρήσης: Χώροι οι οποίοι δεν προορίζονται για την εξυπηρέτηση της βασικής χρήσης του κτιρίου και την παραμονή των χρηστών του σε αυτούς, όπως είναι χώροι κυκλοφορίας, διάδρομοι, προθάλαμοι, κλιμακοστάσια, χώροι υγιεινής, μηχανοστάσια, αποθήκες, χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων, κτίρια παραμονής ζώων.

Επίσης ο κανονισμός στο ειδικό άρθρο της Κατοικίας λέει:

Ενδεικτικές συμπληρωματικές χρήσεις στην κατηγορία αυτή είναι μικρές αποθήκες, μικρά γραφεία κλπ. 

Edited by nautilus7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.