Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση κτηρίου πρό του 1955 με gunite


 

Recommended Posts

Δηλαδή παρουσίασες στατική μελέτη (όχι με απλό έλεγχο πεσσών) στην οποία τα πάντα άντεχαν και δεν τον δέχτηκε?

Rigid καμιά φορά κάποιοι ελεγκτές προσπαθούν να προστατέυσουν μηχανικούς από χοντρά λάθη.

 

Εμένα 3οροφο πέτρινο και να είναι όλα μια χαρά δεν μου αρέσει πάντως. (σεισμικότητα Ι έχετε στην Χίο?)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δεν ήθελα να της παώ πολύ κοντρά γι αυτό το συζητάμε μήπως και και είχε συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα και κάποιος άλλος συνάδελφος. Θα τις ζητήσω να μου πει που το αναφέρει η νομοθεσία για να δώ τι ακριβώς αναφέρει. Θα σας ενημερώσω για τις εξελήξεις. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει νόμος που να σε υποχρεώνει να ενισχύσεις τον υφιστέμανο φορέα και μάλιστα με gunite. Πρέπει όμως να τον ελέγξεις. Αν τον έλεγξες, επαρκεί και δε θέλει ενίσχυση, ας κοιτάξει τη μελέτη και μετά να σου πει. Πάντως διώροφη προσθήκη και να επαρκεί το υποκείμενο κι εμένα δε μου κάθεται καλά. Επειδή όμως δεν γνωρίζω τι έχεις στο νου σου, αυτό που λέω μπορεί και να αναιρείται... Μήπως, λέω μήπως, τον έλεγξες κατά λάθος μόνο σε στατικά φορτία (κάποιο ξεχασμένο τικ σε κάποια επιλογη...)?

Η Χίος παρεπιπτόντως είναι στη ζώνη ΙΙ...

Link to comment
Share on other sites

rigid καμιά φορά κάποιοι ελεγκτές προσπαθούν να προστατέυσουν μηχανικούς από χοντρά λάθη.

Συμφωνώ και μπράβο τους (δεν το λέω ειρωνικά, κάθε άλλο) αλλά εδώ ο προστατευόμενος φίλος δεν ρώτησε τον υπάλληλο και ρωτάει εμάς

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παρουσίασες στατική μελέτη (όχι με απλό έλεγχο πεσσών) στην οποία τα πάντα άντεχαν και δεν τον δέχτηκε?

Rigid καμιά φορά κάποιοι ελεγκτές προσπαθούν να προστατέυσουν μηχανικούς από χοντρά λάθη.

 

Εμένα 3οροφο πέτρινο και να είναι όλα μια χαρά δεν μου αρέσει πάντως. (σεισμικότητα Ι έχετε στην Χίο?)

 

Το ίδιο προσπαθώ να κάνω και εγώ λοιπόν αν μου επιτρέπεις. Και ο mkalliou από ότι είδα..

Link to comment
Share on other sites

από την άλλη, εγω δεν ειπα στο συνάδελφο να κανει κατι για να φαει το κεφάλι του.

του ειπαν gunte με το στανιό, εμενα αυτο μου εκανε και μου κανει ακόμη εντύπωση αλλα πιο πολύ γιατι δεν τους ρωτησε. αυτό ειπα

τελοσπάντων μονον αυτός ξερεις τι και πως το υπολόγισε, σε μας ουτε πόσο ειναι η κατοψη δεν ειπε

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε μια μελέτη προσθήκης ορόφου σε υφιστάμενο 2όροφο κτίριο, στον έλεγχο των στάτικών μου ζητήθηκε να αναφέρω οτι θα κάνω ενίσχυση με ganait και να βάλω και τις σχετικές λεπτομέρειες. Γνώριζει κάποιος που μπορώ να βρώ κάποια λεπτομέρεια, τι πρέπει να γράψω στις παραδοχές και αν θα πρέπει να λάβω υπόψιν καμοία σταθερά στο πρόγραμμα επίλυσης του στατικού?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Η δυο και μοναδικες περιπτωσεις που υπαρχουν (και στο ζητα) ειναι .Να εισαι σε σεισμικοτητα ΙΙ και πανω,να εφαρμοζεις για το υπαρχον τον ec6 και το πηγες με τις προβλεψεις του ec6 για τα απλα κτιρια (τοτε συμφωνα με τον Ευρωκωδικα απαιτειται οπλισμενη τοιχοποια &7 Βοηθηματος Εθνικου Κειμενου Εφαρμογης) 'η να προκυπτει απο τις γεωμετρικες απαιτησεις αντισεισμικων τοιχων (&5 αντιστοιχα).Παντως να ζητησεις διευκρινησεις (να στο γραψει στο δελτιο ελεγχου) γιατι το ζητα.

Link to comment
Share on other sites

@kfill

Μπορεί να σου επιβάλλει όμως ενίσυχη με gunite αντί κάτι άλλου; Πώς να εφαρμόσεις σε υφιστάμενο την οπλισμένη τοιχοποιία;

Link to comment
Share on other sites

@kfill

Μπορεί να σου επιβάλλει όμως ενίσυχη με gunite αντί κάτι άλλου; Πώς να εφαρμόσεις σε υφιστάμενο την οπλισμένη τοιχοποιία;

 

Ασφαλως και δεν μπορει.Ομως ο ec6 δεν εχει την περιπτωση της συμμικτης τοιχοποιιας (οπως ειναι το στοιχειο σκυροδεμα-λιθομη ή οπτοπλινθοδομη).Αυτο ανηκει στον ec4.Απλα χρησιμοποιοντας τον Εc6 με χαρακτηριστικα αντοχων τα του συμμικτου τυπου λυνεις το προβλημα σου (εφοσον αυτα ειναι τουλαχιστον ιδια με τα της οπλισμενης τοιχοποιας).Για να μην εφαρμοσεις στο υφισταμενο την οπλισμενη τοιχοποια μην το κανεις με τον ec6 (τον ελεγχο υπαρχοντος) αλλα με τον κανινισμο του 1985 και οτι ισχυε τοτε για τις τοιχοποιες (ελεγχο πεσσων κ.λ.π)

Αν δειτε το προγραμμα fedra εκει το θεμα του συμμικτου τοιχου αντιμετωπιζεται οπως προανεφερα με τον ec6.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το κτίριο ειναι κατασκευασμένο με πεσσούς προϋφιστάμενο του 1955 και δεν διαθέτει οικοδομική άδεια. Η υπάλληλος της πολεοδομίας μου είπε οτι επιβάλεται απο την νομοθεσία στην περίπτωση που κάνεις προσθήκη ορόφου σε υπάρχον 2όροφο κτίριο. Μελέτη ενίσχυσης δεν έχει γίνει. Η προσθήκη έχει μελετηθεί και αυτή με πεσσούς στο ίδιο περίγραμμα με τους υπάρχοντες ορόφους.

 

σε σεισμογενείς περιοχές δεν επιτρέπεται η άοπλη τοιχοποιία για την κατασκευή αντισεισμικών δομικών στοιχείων σε κτίρια με περισσότερους από δύο ορόφους στις ζώνες σεισμικότητας α>=0.24g

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.