Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψυχρομετρία στο fine και παράμετρος eshf


Recommended Posts

Γειας σας συναδελφοι,

8α η8ελα να κανω μια ερώτηση όσον αφορα τον κλιματισμο και την ψυχρομετρια στο fine.

Εχω υπολογίσει τα αισθητα και λανθανοντα φορτια στο χώρο μου και εχω μεταφερθει στην ψυχρομετρια. Βλεπω πως το προγραμμα μου ζητα να συμπληρώσς το eshf, το οποιο εχω υπολογίσει οτι βγαίνει 0.44. Οστόσο υπολογισμό κάνει μόνο αν το eshf ειναι πάνω απο 0.6 και δεν μπορω να καταλαβω γιατι?

 

Επίσης ποια η διαφορα στη θέρμανση αν εχει προηγηθει μελετη ψυξης και αν όχι...λογικά τα ίδια αποτελέσματα δε 8α πρέπει να προκύψουν?

 

Εχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγαπητέ Βασίλη, είχα ένα πολύ παρόμοιο πρόβλημα με την ψυχρομετρία σε πρόγραμμα της ίδιας κατηγορίας άλλης εταιρείας (δεν υπάρχουν και πολλές). Λύση ή απάντηση ουδέποτε βρέθηκε. Άσε που ψάχνοντας ανακάλυψα και μερικά μικρά bugs. Οπότε, γύρισα μερικά χρόνια πριν και τα κάνω με το χέρι. Είπαμε, λογισμικά ΜΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ, είναι σαν να αγοράζεις φάρμακα από το internet που δεν τα βρίσκεις στα φαρμακεία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ GeorgeS για την απαντηση. Το Μη Πιστοποιημενα πως το εννοείς;

( έχω αγοράσει κανονικά το FINE 9NG-ADAPT 15).

Οπως λες και εσύ απάντηση δεν υπάρχει...όσους ρωτήσει που ασχολούνται και χρονια με μελέτες κλιματισμού, κοπανάνε ενα 0,7-9.8 στο eshf..χωρίς να καταλαβαινουν γιατί, αλλά τα συστήματά τουσ δολέυουν μία χαρα...( αν και κατα τη γνώμη μου υπερδιαστασιολογημένα).

Ακόμα και από την υποστήριξη από την 4Μ δεν πήρα απάντηση για το eshf.

Δυστηχώς ο κλιματισμός είναι η πιο σύνθετη Η/Μ μελέτη η οποία θέλει να καταλαβαίνει κανείς τι κάνει βήμα προς βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα λες. Ο κλιματισμός είναι μια μικρή επιστήμη από μόνη της αν κάποιος θέλει να τον κάνει σωστά. Τώρα, στην Ελλάδα των μελετών copy-paste και του 500-700 btu/m2 και τελειώσαμε, τι ψάχνεις να βρεις ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.