Μετάβαση στο περιεχόμενο

παράλληλη εφαρμογή ευεργετικών διατάξεων.


Recommended Posts

καλημέρα συνάδελφοι,

είμαι στη διαδικασία έκδοσης οικοδομικής άδειας με προέγκριση. το πρόβλημα που αντιμετωπίζω εχει ως εξής:

1) κάνω χρήση του άρθρου 10 για μείωση κάλυψης και αύξηση δόμησης με αποτέλεσμα την αύξηση του ύψους απο 17,25 (για συντελεστή δόμησης μέχρι 1,2) σε 19,50.

(το ύψος της περιοχής είναι κατά ΝΟΚ. δεν εχει κάποιο περιορισμό)

2) κάνω χρήση του άρθρου 15 παράγραφος 8 β) ισόγειο σε pilotis κ παίρνω άλλο 1 μετρο.

κατά τον έλεγχο της προσέγγισης και ενω εχω περάσει ΣΑ η υπάλληλος της πολεοδομίας αρνείται να μας δώσει το 1 επι πλέον μετρο του άρθρου 15 με δικαιολογία οτι δεν μπορεί να γίνει παράλληλη εφαρμογή των ευεργετικών διατάξεων προκειμένου για το ύψος. Ενημερωτικά της έδειξα και το εγγρ. ΔΑΟΚΑ.Γ-7150/2909/19 το οποιο μου είπε πως δεν αποτελεί νόμο κ δεν μπορεί να το δεχτεί..

τι γίνεται σ αυτή τη περίπτωση? γνωρίζει κανείς κατι περισσότερο για τη παράλληλη εφαρμογή των διατάξεων? μπορεί να αρνηθεί η υπάλληλος κ να μη μου δώσει το 1 επι πλέον μέτρο?

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.