Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλιματιστικά ή fan coils για ψυξη, σε σπίτι με ενδοδαπεδια και αντλία θερμότητας;


swat31

Recommended Posts

Καλημέρα.

Πρόκειται να ανακαινίσω το διαμέρισμά μου και έχω επιλέξει να βάλω αντλία θερμότητας με ενδοδαπέδια για την θέρμανσή του και έχω απορία σχετικά με την ψύξη.

Κάποιοι μου λένε να βάλω fan coils και άλλοι κλιματιστικά για καλύτερη απόδοση και χαμηλότερο θόρυβο. Τι ισχύει τελικά;

Ψύχουν έναν χώρο τα fan coils παρόμοια με ένα κλιματιστικό; Βγάζουν παραπάνω θόρυβο όπως έχω διαβάσει;

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικό μηχάνημα ενός "κλιματιστικού" είναι 1 φαν κόιλ.

Η διαφορά ( μη αισθητή στον χρήστη) είναι ότι στο "κλιματιστικό" κυκλοφορεί φρέον ενώ στο φαν κόιλ μιάς ΑΘ κυκλοφορεί νερό.

Δεν υπάρχει καμμία άλλη διαφορά σε θέμα απόδοσης ή θορύβου.

Σίγουρα υπάρχουν διαφορές από κατασκευαστή σε κατασκευαστή ή λόγω κακής επιλογής ή εγκατάστασης.

Μία σωστή και αποδοτική εγκατάσταση, οποιουδήποτε τύπου, απαιτεί μελέτη με πληρωμή, από μηχανικό γνώστη του θέματος και μη έχοντος σχέση με έμπορο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.