Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαίτηση μελέτης πυροπροστασίας σε περιβαλλοντικό έργο


Papikoss

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

θα ήμουν υπόχρεος, αν κάποιος συνάδελφος μπορούσε να με διαφωτίσει για την εξής περίπτωση:

Σε νέα εγκατάσταση επεξεργασίας λυμάτων (ΕΕΛ), ο φορέας αδειοδότησης (Δ/νση Περιβάλλοντος) δεν ζητάει, για τη λειτουργία, πιστοποιητικό πυροπροστασίας

Επίσης, το έργο απαλλάσεται από υποχρέωση έκδοσης οικοδομικής άδειας.

Η ερώτηση είναι αν, παρόλα αυτά, απαιτείται η εκπόνηση μελέτης ενεργητικής ή/και παθητικής πυροπροστασίας.

Για το θέμα της ενεργητικής, αναρωτιέμαι αν η σχετική νομοθεσία για να απαντήσει είναι η π.δ. 13/2021 και συγκεκριμένα τα άρθρα 3 (έγκριση μελέτης) και 4 (αρχειοθέτηση).

Αν ναι, τότε το έργο δεν εμπίπτει στο άρθρο 3, παρ. 1 (δηλαδή δεν συγκαταλέγεται στις περιπτώσεις που απαιτείται έγκριση μελέτης) και ίσως εμπίπτει στο άρθο 4, παρ. 1.1 που αναφέρει πως:

"Αρχειοθέτηση μελέτης προκύπτει ... εφόσον απαιτείται από την ισχύουσα νομοθεσία πυροπροστασίας (όπως μεταποιητικές ή συναφείς δραστηριότητες, κ.λπ.)"

Αν δε κάνω λάθος, για νεόδμητη ΕΕΛ, η ισχύουσα νομοθεσία είναι η Π.Δ. 41/2018 και ειδικά το άρθρο 9, περί Βιομηχανιών

Στο Π.Δ. 41/2018 όμως, αναφέρεται κάπου σε ποιες περιπτώσεις απαιτείται μελέτη;

Μήπως είναι το άρθρο 2 - Πεδιο Εφαρμογής, παράγρ. 2.1, που αναφέρει πότε ο Κανονισμός Πυροπροστασίας έχει υποχρεωτική εφαρμογή; Είναι συνώνυμο με το απαιτείται μελέτη;

Οποιαδήποτε άποψη, θα μου ήταν πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλησπέρα.

Όσο αφορά στην πυρόσβεση της ΕΕΛ αυτή καθορίζεται με την με αρ.πρωτ. 40002/Φ.701.2/2-7-2019 του Αρχηγείου Πυροσβεστικού Σώματος που αφορά την «Πυροπροστασία έργων και δραστηριοτήτων «Συστημάτων Περιβαλλοντικών Υποδομών» και συναφών εγκαταστάσεων».

Σύμφωνα με την παραπάνω οι Εγκαταστάσεις επεξεργασίας αστικών λυμάτων (πόλεων και οικισμών) με διάθεση επεξεργασμένων υγρών σε επιφανειακό υδάτινο αποδέκτη ή τη θάλασσα ή με διάθεση επεξεργασμένων υγρών στο έδαφος ταξινομούνται σύμφωνα με τη χρήση τους ως «Βιομηχανίες-Βιοτεχνίες» κατηγορίας κινδύνου Α1 και τα μέτρα πυροπροστασίας τους καθορίζονται με την Κ.Υ.Α. με αρ.πρωτ.  136860/1673/Φ15/2018 - ΦΕΚ 6210/Β/31-12-2018.

Συνολικά εξετάζονται οι απαιτήσεις του ΠΔ 41/2018 και της Κ.Υ.Α. με αρ.πρωτ.  136860/1673/Φ15/2018 - ΦΕΚ 6210/Β/31-12-2018 και τα μέτρα πυροπροστασίας που  καθορίζονται για κατηγορία κινδύνου Α1, καθώς και η εναρμόνηση της μελέτης με αυτές. Από άποψη παθητικής πυροπροστασίας ακολουθείται το ΠΔ 41/2018 που αφορά στα νέα κτίρια, ενώ ενεργητικής η αυστηρότερη των δύο.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θερμά για την απάντηση.

Θα μπορούσες να μου επιχειρηματολογήσεις από που προκύπτει η απαίτηση εκπόνησης μελέτης, αν όχι από τον φορέα αδειοδότησης και όχι από τη υπηρεσία δόμησης;

 

Link to comment
Share on other sites

Πολεοδομία αφού δεν αδειοδοτείται δε χρειάζεται να κατατεθεί μελέτη.

Όμως θα πρέπει να μελετηθεί και κατασκευαστεί σύμφωνα με τα παραπάνω.

Τώρα για αρχειοθέτηση στην ΠΥ δεν είμαι σίγουρος αν απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, GregDel said:

Τώρα για αρχειοθέτηση στην ΠΥ δεν είμαι σίγουρος αν απαιτείται.

Και εγώ δεν είμαι σίγουρος, γιατί δεν γνωρίζω πως να ερμηνεύσω το άρθο 4, παρ. 1.1 της π.δ. 13/2021, όπως αναφέρω στην αρχική μου ανάρτηση.

Αν όμως δεν απαιτείται αρχειοθέτηση και δεν απαιτείται έγκριση, μήπως τελικά δεν απαιτείται μελέτη;

19 λεπτά πριν, GregDel said:

Το κτίριο διοίκησης δε χρειάζεται άδεια;

Είναι έναν μικρός οικίσκος. Όχι.

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω την ερώτηση λίγο διαφορετικά.

Όταν η π.δ. 13/2021 αναφέρει

"Αρχειοθέτηση μελέτης προκύπτει ... εφόσον απαιτείται από την ισχύουσα νομοθεσία πυροπροστασίας (όπως μεταποιητικές ή συναφείς δραστηριότητες, κ.λπ.)"

Πως το ερμηνεύουμε;

Στην Κ.Υ.Α. 136860/1673/Φ15/2018 περί μεταποιτικών μονάδων, υπάρχει συγκεκριμένο άρθρο (το 11), που αναφέρει πότε απαιτείται μελέτη

Στη δική μας περίπτωση, έχουμε σαν νομοθετικό πλαίσιο το Π.Δ. 41/2018 (με τα τυχόν δυσμενέστερα μέτρα ενερητικής της ΚΥΑ 136860)

Εκλαμβάνουμε πως όταν το Π.Δ. 41/2018 έχει εφαρμογή σε μια εγκατάσταση, τότε αυτομάτως δημιουργεί και απαίτηση εκπόνησης μελέτης;

Ακόμη και όταν η  μελέτη αυτή δε κατατίθεται σε υπηρεσία δόμησης ή ΠΥ

(για κάποιο λόγο, δε μου φαίνεται ευνόητη η απάντηση)

Edited by Papikoss
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, Papikoss said:

Είναι έναν μικρός οικίσκος. Όχι.

Αν έχει ονομασία "κτίριο διοίκησης" κανονικά χρειάζεται. Εκτός αν το ονόμασαν κτίριο εξυπηρέτησης. 

Βέβαια τα πάντα εξαρτώνται από την Επίβλεψη καθώς και πως το ονομάζουν οι περιβαλλοντικοί όροι.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Papikoss said:

Να θέσω την ερώτηση λίγο διαφορετικά.

Όταν η π.δ. 13/2021 αναφέρει

"Αρχειοθέτηση μελέτης προκύπτει ... εφόσον απαιτείται από την ισχύουσα νομοθεσία πυροπροστασίας (όπως μεταποιητικές ή συναφείς δραστηριότητες, κ.λπ.)"

Πως το ερμηνεύουμε;

Στην Κ.Υ.Α. 136860/1673/Φ15/2018 περί μεταποιτικών μονάδων, υπάρχει συγκεκριμένο άρθρο (το 11), που αναφέρει πότε απαιτείται μελέτη

Στη δική μας περίπτωση, έχουμε σαν νομοθετικό πλαίσιο το Π.Δ. 41/2018 (με τα τυχόν δυσμενέστερα μέτρα ενερητικής της ΚΥΑ 136860)

Εκλαμβάνουμε πως όταν το Π.Δ. 41/2018 έχει εφαρμογή σε μια εγκατάσταση, τότε αυτομάτως δημιουργεί και απαίτηση εκπόνησης μελέτης;

(για κάποιο λόγο, δε μου φαίνεται ευνόητη η απάντηση)

Μελέτη σε κάθε περίπτωση θα εκπονηθεί. Για την ΕΕΛ απαιτείται (από την Υπηρεσία και τα Τεύχη Δημοπράτησης) μελέτη εφαρμογής. 

Σε αυτήν οπωσδήποτε θα πρέπει να μελετηθεί και η παθητική των κτιρίων και η ενεργητική.

Το θέμα είναι αν θα πρέπει να πάει στην Π.Υ. 

Προσωπικά πιστεύω όχι καθώς δεν κατατίθεται μελέτη στην πολεοδομία. Όπως βλέπεις απλά "πιστεύω" και δεν ερευνώ

 

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, GregDel said:

Μελέτη σε κάθε περίπτωση θα εκπονηθεί. Για την ΕΕΛ απαιτείται (από την Υπηρεσία και τα Τεύχη Δημοπράτησης) μελέτη εφαρμογής. 

Κι όμως, το έργο είναι υπο κατασκευή και δεν υπάρχει μελέτη πυροπροστασίας...😆

Αυτό διερευνώ, αν αυτό μπορεί να συμβαίνει, ή ξεχάστηκε.

12 λεπτά πριν, GregDel said:

...οπωσδήποτε θα πρέπει να μελετηθεί και η παθητική των κτιρίων και η ενεργητική.

Το θέμα είναι αν θα πρέπει να πάει στην Π.Υ. 

Προσωπικά πιστεύω όχι καθώς δεν κατατίθεται μελέτη στην πολεοδομία. Όπως βλέπεις απλά "πιστεύω" και δεν ερευνώ

Αν συμβαίνει αυτό που λες (και μπορεί κάλλιστα να συμβαίνει) τότε εκπονούμε μια μελέτη που δε τη ζητάει η υπηρεσία δόμησης, δε τη ζητάει η ΠΥ και δε τη ζητάει ο κύριος του έργου...

Άρα, μήπως όντως δεν εκπονούμε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.