Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση ξύλινου πατώματος ορόφου με πλάκα σκυροδέματος.


 
Χρυσα

Recommended Posts

Η κάτοψη είναι 2,5m * 6m. Κατασκευαστικά τι θα κάνατε?

 

ότι σου πει η στατική μελέτη που θα κάνεις...

δε νομίζω να υπάρχει εδώ μέσα καλύτερος σύμβουλος από αυτήν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Συγγνώμη, αλλά ο άνθρωπος ρωτάει αν κατάλαβα καλά, την κατασκευαστική λεπτομέρεια στήριξης της (είτε σύμμικτης, είτε πλάκας από Ω.Σ.). Σωστά ή όχι ;

Link to comment
Share on other sites

2.5x6 μόνο!! εγω στατική μελέτη όλο το κτιριο για κατοψη 15μ2 και τοιχους 60εκ δεν θα εκανα με τίποτα. αλλαξε το πάτωμα με ότι νομίζεις καλύτερο και οικονομικότερο και έλεγξε την πλάκα όχι για αντοχή, σιγα τ'αυγα, για την απόσταση των δοκών.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά ο άνθρωπος ρωτάει αν κατάλαβα καλά, την κατασκευαστική λεπτομέρεια στήριξης της (είτε σύμμικτης, είτε πλάκας από Ω.Σ.). Σωστά ή όχι ;

 

 

Το ερώτημα είναι:

Θέλω να ρίξω πλάκα απο σκυρόδεμα είτε κρατώντας και το παλιό πάτωμα είτε όχι. Τι προτείνετε? Θα έχει πρόβλημα σε περίπτωση σεισμού που η πλάκα θα χτυπάει την τοιχοποιεία?

 

εγώ με αυτήν την ερώτηση δεν καταλαβαίνω αυτό που λες φιλε dierctionless

πως θα ελεγξει τις υπάρχουσες τοιχοποιίες με νέα πλάκα ότι και να είναι αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, έστω ότι αυτό ζητάει :

 

(περίπτωση πλάκας από Ω.Σ.) Δημιουργείς σενάζ περιμετρικά (υπάρχει αντίστοιχη βιβλιογραφία για το πως κατασκευάζεται σενάζ σε ενδιάμεσες στάθμες υφιστάμενου κτηρίου) και μετά κατασκευή από πλάκα Ω.Σ. Έτσι, δημιουργείς και διάζωμα και διάφραγμα (κιβωτιοειδής λειτουργία).

 

Το πρόβλημα σου είναι τα επιπλέον (νέα) φορτία που θα πρέπει να παραλάβει η πλάκα που θες να κατασκευάσεις ή κάτι άλλο ; Γίνε λίγο πιο σαφής για να σε βοήθησουμε, αν μπορούμε.

 

 

@Brutagon : Είναι αυτό που ανέφερε ο rigid_point, φίλε Brutagon. Σε τέτοιας κλίμακας έργο, προσωπικά δεν θα έκανα στατική μελέτη και θα έπραττα όπως με φωτίσει ο Θεός και η εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

σεβαστό...στην αρχή δεν το έπιασα ότι είναι μόνο αυτή η πλάκα στο κτήριο...όπως και να χει ομως εγώ θα χαράμιζα μια μέρα από τη ζωή μου για να το λύσω...just in case που λέει και ένας γνωστός μου;)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι και για την κατασκευαστική λεπτομέρεια του ζητήματος και εκεί θέλω γνώμες. Σκεφτόμουν να αντικαταστήσω τα ξύλινα δοκάρια με αντίστοιχα μεταλλικά, να βάλω επάνω λαμαρίνα και ύστερα μπετόν με κάποιο αρμό γύρω γύρω. Ουσιαστικά σύμμικτη πλάκα με κάποιο αρμό. Θα επιβάρυνα λιγότερο την τοιχοποιεία σε περίπτωση σεισμού. Άλλη λύση είναι να αγκύρωνα στον τοίχο οπλισμό και να έριχνα πλάκα κρατώντας και τα ξύλινα δοκάρια (σίγουρα βοηθούν κάπως). Το χτύπημα σε σεισμό δε ξέρω για αυτήν την περίπτωση. Πιστευώ και εγώ όπως και ο συνάδελφος rigid_joint ότι η πλάκα είναι μικρή και ο τοίχος αρκετά παχύς.

Link to comment
Share on other sites

Η τοιχοποιεία είναι από ορθογωνικές πέτρινες πλάκες με μικρό πάχος σε σχέση με τις άλλες διαστάσεις. Στα νησιά υπάρχουν τέτοιες. Τα ξύλινα δοκάρια πατάνε μέσα στην τοιχοποιεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.