Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηχομόνωση και ενδοδαπέδια


LOLOS

Recommended Posts

Έχω διαβάσει με προσοχή όλα τις απαντήσεις στο furom σχετικά με την μόνωση, και θέλω να σας κάνω μια ερώτηση. Έχω ένα σπίτι στο οποίο από πάνω θα κτίσει ο αδερφός μου το δικό του από πάνω, η κατασκευή του αδερφού μου τώρα είναι στους σοβάδες και οπως καταλαβαινεται τώρα ακούγονται όλα από πανω (πατήματα κτυπήματα σφυριά κ.α). Τι θα πρέπει να κάνουμε έτσι ώστε να μην έχουμε προβλήματα στο μέλλον? Ο αδέρφος μου θα βάλει μάλλον ενδοδαπέδιο θέρμανση όπως έχω και έγω.

 

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φίλε Λολέ (ελπίζω να μην το λέω λάθος). Απλά, απευθύνσου στο συνεργείο που θα εφαρμόσει την ενδοδαπέδια. Το θερμομπετόν που χρησιμοποιούν για πλήρωση, έχει κάποιες ηχομονωτικές ιδιότητες. Συνέκρινε το με κάποιο άλλο υλικό δοκιμασμένο και (αν δεν σε καλύπτει) συζήτησε με το συνεργείο το ενδεχόμενο είτε να μπει μεγαλύτερο πάχος είτε να μπει άλλη στρώση από κάτω. Είμαι σίγουρος πως άν το συνεργείο είναι αξιόπιστο έχουν κάποια πρόταση να σου κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

η μορφοπλακα που χρησιμοποιειται στην ενδοδαπεδια,περα απο την θερμομονωτικη της ικανοτητα,εχει και ηχομονωτικη ιδιοτητα..και εκτος αυτου,η διαστρωματωση της ενδοδαπεδιας βοηθαει στο θεμα ηχομονωση..

 

πχ

 

πλακακι

κολλα

θερμομπετο με σωληνωση

μορφοπλακα

ελαφρομπετο(σε ορισμενες περιπτωσεις)

πλακα

 

Φίλε Λολέ (ελπίζω να μην το λέω λάθος). Απλά, απευθύνσου στο συνεργείο που θα εφαρμόσει την ενδοδαπέδια. Το θερμομπετόν που χρησιμοποιούν για πλήρωση, έχει κάποιες ηχομονωτικές ιδιότητες. Συνέκρινε το με κάποιο άλλο υλικό δοκιμασμένο και (αν δεν σε καλύπτει) συζήτησε με το συνεργείο το ενδεχόμενο είτε να μπει μεγαλύτερο πάχος είτε να μπει άλλη στρώση από κάτω. Είμαι σίγουρος πως άν το συνεργείο είναι αξιόπιστο έχουν κάποια πρόταση να σου κάνουν.

 

φιλε μου επιτρεψε μου να σου πω οτι αυτα που λες δεν ισχυουν..το παχος του θερμομπετου ειναι σε γενικες γραμμες προκαθορισμενο,και αν θελεις να δουλευει αποδοτικα το συστημα,δεν μπορεις να το αυξανεις,αφου μεγαλυτερο παχος=μονωση=μικροτερη ροη θερμοτητας..εκτος αυτου,πρεπει να εξεταστει αν εχει βαλει κατωκασια οποτε ειναι δεσμευτικο το υψος..και εφοσον τα υλικα του θερμομπετου ειναι τυποποιημενα και οι δοσεις σε γαλακτωμα και ινες πολυπροπυλενιου,ειναι στανταρ,δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να προσθεσει ωστε να αλλαξει την συνθεση του...εκτος των αλλων,ηχομονωση στην συγκεκριμενη περιπτωση κανουν οι μικροσκοπικες φυσαλιδες αερα...μια τεχνικη η οποια θα εγκλωβιζε φυσαλιδες μεσα στο μπετο,θα προκαλουσε και ταυτοχρονη θερμομονωση,οποτε θα μειωνοταν η εξεργεια ολου του συστηματος..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, ο Lolos, θα πρέπει να συγκρίνει το άθροισμα της ηχοαπορρόφησης Rw(dB), μεταξύ μίας συμβατικής επικάλυψης (με ελαφρομπετόν) και αυτής με ενδοδαπέδια (μάλλον χωρίς ελαφρομπετον) και αν είναι μικρότερη η δεύτερη, τότε θα πρέπει να διερευνήσει το ενδεχόμενο προσθήκης ηχομονωτικού τάπητα (EPDM ή άλλο). Βέβαια αν βαριέται (εγώ πάντως θα βαριόμουνα) μπορεί να υποθέσει ότι είναι τουλάχιστον το ίδιο. Εκτός αν η νύφη του συνηθίζει να φοράει τσόκαρα το καλοκαίρι, πράγμα που απεύχομαι!

 

φιλε μου επιτρεψε μου να σου πω οτι αυτα που λες δεν ισχυουν..το παχος του θερμομπετου ειναι σε γενικες γραμμες προκαθορισμενο,και αν θελεις να δουλευει αποδοτικα το συστημα,δεν μπορεις να το αυξανεις,αφου μεγαλυτερο παχος=μονωση=μικροτερη ροη θερμοτητας..εκτος αυτου,πρεπει να εξεταστει αν εχει βαλει κατωκασια οποτε ειναι δεσμευτικο το υψος..και εφοσον τα υλικα του θερμομπετου ειναι τυποποιημενα και οι δοσεις σε γαλακτωμα και ινες πολυπροπυλενιου,ειναι στανταρ,δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να προσθεσει ωστε να αλλαξει την συνθεση του...εκτος των αλλων,ηχομονωση στην συγκεκριμενη περιπτωση κανουν οι μικροσκοπικες φυσαλιδες αερα...μια τεχνικη η οποια θα εγκλωβιζε φυσαλιδες μεσα στο μπετο,θα προκαλουσε και ταυτοχρονη θερμομονωση,οποτε θα μειωνοταν η εξεργεια ολου του συστηματος..

 

Φίλε traxana, δεν είμαι ειδικός στο θέμα για να σου πώ την αλήθεια. Αλλά αυτό που νομίζω είναι ότι το θερμομπετόν είναι το υπόστρωμα... πράγμα που σημαίνει ότι χρησιμοποιείται για να μην διαφεύγει θερμότητα στην πλάκα... άρα αυξάνοντας το πάχος, βοηθάς και την θέρμανση. Επίσης, αν βάλει κάποιον τάπητα (ή άλλο υλικό μόνωσης) κάτω απο το θερμομπετόν, δεν επιτυγχάνει πρόσθετη ηχομόνωση;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε traxana, δεν είμαι ειδικός στο θέμα για να σου πώ την αλήθεια. Αλλά αυτό που νομίζω είναι ότι το θερμομπετόν είναι το υπόστρωμα... πράγμα που σημαίνει ότι χρησιμοποιείται για να μην διαφεύγει θερμότητα στην πλάκα... άρα αυξάνοντας το πάχος, βοηθάς και την θέρμανση. Επίσης, αν βάλει κάποιον τάπητα (ή άλλο υλικό μόνωσης) κάτω απο το θερμομπετόν, δεν επιτυγχάνει πρόσθετη ηχομόνωση;

 

Το βασικό δεν είναι το πόσο παχύ θα 'ναι αλλά κυρίως η σωστή εφαρμογή του (προς αποφυγήν ηχο-θερμογεφυρών / κοινώς να μην κάνει "σώμα").

Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια! Είναι τουλάχιστον απαραίτητο το συνεργείο να κάνει σωστή εφαρμογή. Τώρα, όσον αφορά το πάχος, δεν λέω σώνει και καλά να αυξηθεί! Άλλωστε το υλικό δεν είναι για ηχομόνωση. Αν βοηθούσε όμως (σύμφωνα με την λογική ότι αυξάνοντας το πάχος αυξάνεται η ηχοαπορρόφηση) και δεν παίζει ρόλο στην εφαρμογή της ενδοδαπέδιας, γιατί όχι; Εγώ πάντως, αν δεν με κάλυπτε η ηχομόνωση με ενδοδαπέδια (πράγμα δύσκολο), μάλλον θα κοιτούσα την προσθήκη άλλου υλικού.

--------------

Βέβαια, αν είχα τον directionless από πάνω, να παίζει το tabula rasa στην διαπασών, δεν ξέρω τι θα έκανα. Ή θα έφερνα συνεργείο να μου φτιάξει ένα isolation box ή θα πήγαινα πάνω να με κεράσει και κανά ποτάκι!

lol

Link to comment
Share on other sites

σου επισυναπτω μια εικονα που εκανα τωρα στην ζωγραφικη 8-),για να καταλαβεις ποιο ειναι το θερμομπετο και ποιο η μορφοπλακα κτλ...(θα εβαζα φωτογραφια αλλα υπαρχει οριο στα Mbyte...)

 

αυτο που βλεπεις ειναι σε τομη..

 

και μην μπερδευετε το θερμομπετο που μπαινει Πανω απο τις σωληνες....με το ελαφρομπετο που μπαινει μεταξυ πλακας και μονωσης.....

post-13622-1318872214_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Futter Mein Ego φίλε spagkratis :wink: Zoύμε και αναπνέουμε για να δούμε τα τρυπάνια του Blixa - ζεστά λεφτά - Bargeld επί σκηνής !

Link to comment
Share on other sites

σου επισυναπτω μια εικονα που εκανα τωρα στην ζωγραφικη 8-),για να καταλαβεις ποιο ειναι το θερμομπετο και ποιο η μορφοπλακα κτλ...(θα εβαζα φωτογραφια αλλα υπαρχει οριο στα Mbyte...)

 

αυτο που βλεπεις ειναι σε τομη..

 

και μην μπερδευετε το θερμομπετο που μπαινει Πανω απο τις σωληνες....με το ελαφρομπετο που μπαινει μεταξυ πλακας και μονωσης.....

 

Φίλε traxana, όπως είπα δεν είμαι ειδικός αλλά μιας και το έφερε η κουβέντα έριξα μία ματιά και φαίνεται πως έχεις δίκιο. Θα σου πω όμως τις απορίες-παρατηρήσεις μου (όπου είναι με διορθώνεις) για να βοηθήσουμε και τον φίλο Lolo, που αναρωτιέται τι να κάνει.

Καταλήγουμε (αν μπορεί να το επιβεβαιώσει και κάποιος μηχανολόγος) στο ότι το θερμομπετόν μπαίνει πάνω απο τους σωλήνες και λέγεται έτσι γιατί προφανώς έχει αυξημένη πυραντοχή ή ελαστικότητα (μάλλον). Προφανώς έχει συγκεκριμένο πάχος, άρα και συγκεκριμένη ηχοαπορρόφηση που ο φίλος μας μπορεί να βρεί απο τις προδιαγραφές του υλικού. Επίσης, απο κάτω μπαίνει η μορφόπλακα. Αυτή η μορφόπλακα (μόνωση ή ελαφρομπετόν είναι; ) φαντάζομαι μπορεί να έχει μεγαλύτερο πάχος άν δεί ο φίλος ότι θέλει μεγαλύτερη ηχομόνωση. Έτσι δεν είναι; Γενικότερα, καθορίζοντας τα πάχη των στρώσεων μπορούμε να βρούμε και την συνολική ηχοαπορροφητική ικανότητα. Άρα το μόνο που μένει να γίνει σε περίπτωση που απαιτείται πρόσθετη ηχομόνωση είναι είτε να αυξηθεί το πάχος της μόνωσης-μορφόπλακας είτε να γίνει προσθήκη άλλου υλικού απο κάτω (καλύτερα τάπητα για να μην αυξηθεί και πάρα πολύ το πάχος). Βέβαια, αυτά με την σύμφωνη γνώμη του μηχανικού που θα εκπονήσει την εν λόγω μελέτη θέρμανσης, ώστε να εγγυηθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα θέρμανσης, το οποίο είναι και το πρώτο σε προτεραιότητά νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

μηχανολογος ειμαι εγω..:) και εχω κανει περιπου 5 τετραγωνικα χιλιομετρα ενδοδαπεδια θερμανση..(περιαυτολογω και χανω την σεμνοτητα μου...)

 

η μορφοπλακα ειναι μονωση,σαν το φελιζολ..

 

το ελαφρομπετο,ειναι μπετο το οποιο μπαινει επειδη υπαρχουν ατελειες στο δαπεδο οπου δεν εφαρμοζει καλα η μορφοπλακα ή επειδη δεν εχει σωστες κλισεις το δαπεδο,οποτε μπαινοντας το ελαφρομπετο σε ρευστη μορφη,επικαθεται παντου,εξομαλυνοντας τυχον λαθος 'αλφαδιες' δαπεδου και ανωμαλιες,καθιστοντας το δαπεδο ολο 'αλφαδιά'..

 

το θερμομπετο λεγεται ετσι επειδη το γαλακτωμα που μπαινει,ελαττωνει τις φυσαλιδες αερα που εχει,κανοντας το καλυτερο αγωγο θερμοτητας...περα απο αυτο,εχει προφανως και ισχυ στις αντοχες του δαπεδου και στις διαφορες συστολοδιαστολες λειτουργιας της ενδοδαπεδιας θερμανσης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.