Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανανέωση πιστοποιητική ενεργητικής πυροπροστασίας


Chrisss

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, μου ανέθεσε πριν λίγες μέρες πελάτης μου την ανανέωση πιστοποιητικού πυροπροστασίας το οποίο λήγει σε 4 ημέρες, δεν γνωρίζω την διαδικασία και προσπαθώ να βγάλω μια άκρη.

Επρόκειτο για ένα κατάστημα οπτικών στο οποίο δεν έχουν γίνει αλλαγές απο την υφιστάμενη μελέτη, την οποία έχω έντυπη όπως και το πιστοποιητικό που λήγει.

Από ότι διάβασα χρειάζομαι τρείς υπεύθυνες δηλώσεις, μια απο τον ιδιοκτήτη, μια δική μου και μια του συντηρητή των πυροσβεστήρων, τα οποία και έχω. Το κόκκινο βιβλίο όμως που χρειάζεται δεν το έχει ο ιδιοκτήτης. 

Υπάρχει από ότι κατάλαβα μια διαδικασία μέσω του e-adeies την οποία και δεν ξέρω καθόλου.

Χρειάζεται να πληρώσω και δύο παράβολα, ένα 15 ευρώ και ένα 20 ευρώ, το πρώτο μέσω του iban της πυροσβεστικής το δεύτερο δεν κατάλαβα αν πρέπει να πληρωθεί στον ίδιο λογαριασμό. 

Συνάδελφοι μήπως θα μπορούσε να με κατατοπίσει κάποιος με την όλη διαδικασία ; Είμαι νέος μηχανικός και την συγκεκριμένη διαδικασία δεν την έχω τολμήσει ξανά και αν δεν επρόκειτο για υποχρέωση δεν θα το τολμούσα με την πληροφόρηση που έχω.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον πολύτιμο χρόνο σας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, GregDel said:

Αν δεν κάνω λάθος πλέον δεν απαιτείται ανανέωση πιστοποιητικού.

Και φάκελος να μπει στο σύστημα θα απορριφθεί.

Ναι δεν απαιτείται ανανέωση πιστοποιητικού γιατί πλέον δεν εκδίδεται γι' αυτή τη κατηγορά.

Πιθανόν θα απαιτηθεί να σκανάρεις τα αρχεία της υπάρχουσας μελέτης, να επιλέξεις αρχειοθέτηση στο e-adeies και να τα ανεβάσεις στο σύστημα.

Αν ακολουθήσεις αυτή την επιλογή, πληρώνεις 20€ για το ΤΕΕ (?) και αν γέμισε το βιβλίο, πληρώνεις άλλα 15€ για το νέο.

 

Για καλό και για κακό, μίλα με την πυροσβεστική που ανήκει το κατάστημα.

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

δεν χρειάζεσαι πιστοποιητικό πυρασφάλειας για κατάστημα οπτικών. Μόνο αρχειοθέτηση. Εκτός και αν μιλάμε για κατάστημα άνω των 250τμ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.