Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεγάλες τιμές κατανάλωσης.


anasfo

Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Σε ένα διαμέρισμα 85τ.μ,παλιό(κατασκευή του 76), χωρίς θερμομόνωση, με λέβητα πετρελαίου 51kw παλιό χωρίς στοιχεία (υπολόγισα τον βαθμό απόδοσης 0.62),χρήση θερμοσίφωνα για ζεστό νερό, κουφώματα παλιά ξύλινα και κλιματική ζώνη Δ είναι φυσιολογικό το κτήριο αναφοράς να έχει 237.3 kWh/mκαι το δικό μου να βγαίνει  866.9 kWh/m2?

Μου φαίνεται πολύ μεγάλη η διαφορά των 2 τιμών για αυτό ρωτάω.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, anasfo said:

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Σε ένα διαμέρισμα 85τ.μ,παλιό(κατασκευή του 76), χωρίς θερμομόνωση, με λέβητα πετρελαίου 51kw παλιό χωρίς στοιχεία (υπολόγισα τον βαθμό απόδοσης 0.62),χρήση θερμοσίφωνα για ζεστό νερό, κουφώματα παλιά ξύλινα και κλιματική ζώνη Δ είναι φυσιολογικό το κτήριο αναφοράς να έχει 237.3 kWh/mκαι το δικό μου να βγαίνει  866.9 kWh/m2?

Μου φαίνεται πολύ μεγάλη η διαφορά των 2 τιμών για αυτό ρωτάω.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δες το Β.Α. του λέβητα ίσως το 0,62 ειναι κάπως μεγάλο (νομίζω), επίσης δες τη διείσδυση από αέρα και τις διατ. Κατά τα λοιπά εφόσον δεν έχει A/C , αν τα τζάμια μονά, χωρίς καμία μόνωση τοίχων/οροφής/πυλωτής το αποτέλεσμα δείχνει μάλλον λογικό 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.