Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό για ηλεκτρικές εγκαταστάσεις


HumanError

Recommended Posts

Χαίρετε,

Η επιχείρησή μου ασχολείται με ΦΒ συστήματα (net metering, αυτόνομα). Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ Electrical Design Ti-Soft για ΥΔΕ + χωροθέτηση και το πολύ καλό Web app "Solar Edge Designer" για χωροθέτηση και σκιάσεις.
Θα ήθελα ενα πρόγραμμα όπου να μπορώ να σχεδιάσω συρμάτωση πίνακα πάνω στο ραγουλικό, δλδ την καλωδίωση των πινάκων.
Googlara αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι.
Προτάσεις ;
Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, HumanError said:

Χαίρετε,

Η επιχείρησή μου ασχολείται με ΦΒ συστήματα (net metering, αυτόνομα). Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ Electrical Design Ti-Soft για ΥΔΕ + χωροθέτηση και το πολύ καλό Web app "Solar Edge Designer" για χωροθέτηση και σκιάσεις.
Θα ήθελα ενα πρόγραμμα όπου να μπορώ να σχεδιάσω συρμάτωση πίνακα πάνω στο ραγουλικό, δλδ την καλωδίωση των πινάκων.
Googlara αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι.
Προτάσεις ;
Σας ευχαριστώ!

E-PLAN, προσωπικά το καλύτερο προγραμμα για ηλεκτρολογικό σχέδιο.

Ηλεκτρολογικό σχέδιο μπορείς να κάνεις και με AUTOCAD, αλλά θα δυσκολευτείς γιατί όλα τα σύμβολα, τα καλώδια, τις συνδέσεις, τα σχεδιάζεις εσύ. Το καλό με το AUTOCAD είναι ότι σου επιτρέπει να φτιάξεις το layout του πίνακα, δηλαδή την εμφάνιση, τις τρύπες στις πόρτες, τη θέση των εξαρτημάτων, αν σε ενδιαφέρει να κατασκευάσεις τον πίνακα, δυνατότητα που δεν ξέρω αν έχει το EPLAN.

Υπάρχει και το AUTOCAD ELECTRICAL, αλλά δεν γνωρίζω τι δυνατότητες σου παρέχει.

Υπάρχει επίσης και το CADDY, το οποίο επίσης δεν έχω δουλέψει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.