Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άρνηση μεταγραφής εξαιτίας αυθαιρεσιών Κατ3


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είχαμε συζητήσει και παλιότερα για το τι θα συμβεί όταν ακίνητο που μεταβιβάστηκε με καθαρή βεβαίωση του 4178/13 , πρέπει τώρα να μεταβιβαστεί εκ νέου υπο τον 4495/17 και αποκαλύπτονται αυθαιρεσίες Κατ 3 που δεν είχαν τακτοποιηθεί νωρίτερα . Σε πρόσφατη online συζήτηση με επαγγελματία των ακινήτων, αναφέρθηκε τρέχουσα περίπτωσης άρνησης Υποθηκοφυλακείου της Αττικής να δεχθεί συμβόλαιο όπου η σημερινή βεβαίωση του 4495/17 ανέφερε παραβάσεις Κατ 3 (κουφώματα, ερκερ που δεν υλοποιήθηκε - καμία αλλαγή σε τμ) ενώ η βεβαίωση του 4178/13 που είχε προηγηθεί, ήταν καθαρή. Εγώ συμμετείχα στη συζήτηση  με όσα έχω διαβάσει  λέγοντας πως είναι απαράδεκτο κάτι τέτοιο (υποθέτω πως το υποθηκοφυλάκειο θεωρεί την προηγούμενη μεταβίβαση άκυρη άρα δε μεταγράφει τη νέα), είτε μιλάμε για 4178+4495 ή μιλάμε για 4495+4495 μόνο . Απο ότι κατάλαβα, η πρόθεση των συμβαλλομένων είναι να το κυνηγήσουν το θέμα και ορθά κατα τη γνώμη μου. Κρατάω επαφή με το θέμα και θα σας πω πως τελεσιδίκησε όλο αύτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.