Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά ακινήτου έτος κατασκευής


2spiros000

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, 

Κάνω το πρώτο μου ποστ σαν πλέον απόφοιτος μηχανικός ώστε να ρωτήσω 2-3 πράματα σχετικά με αγορά ακίνητου. Αρχικά δεν ξέρω αν εχω αναρτήσει το ποστ μου στην σωστή υποενότητα, διορθώστε με αν κάνω λάθος. 

Ενδιαφέρομαι με τους γονείς μου να προχωρήσουμε σε αγορά ακινήτου στην περιοχή Ζωγράφου Ιλισίων Γουδί γύρω στα 70-90 τμ. Καιρό τώρα στην αγορά κυρίως από αγγελίες ονλαιν βλέπω ότι οι παραπάνω πολυκατοικίες έχουν ως έτος κατασκευής 1957 - 1979 κατά μέσο ορο. Να με ανησυχεί εάν η πολυκατοικία του ακινήτου εχει ως έτος κατασκευής πχ το 1960? Είναι σημαντικός παράγοντας σε σύγκριση με μια πολυκατοικία του 1975 πχ?

Επίσης υπάρχει κάτι άλλο σημαντικό που θα πρέπει να εχω στο νου μου εκτός των κλασσικών; 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτο αντισεισμικός κανονισμός εκδόθηκε το 1959 και ίσχυε μέχρι και το 1984 όπου έγινα σημαντικές ενημερώσεις.

Κτίσματα μετα το 1985 έχουν σημαντική διαφορά σε σχέση με τα προγενέστερα. 

Η ποιότητα της κατασκευής και το κατα πόσο ακολουθήθηκαν οι μελέτες είναι εξαιρετικά σημαντικό, θα πρότεινα σε συνεργασία με κάποιον έμπειρο σε στατικά ζητήματα συνάδερφο να κάνετε ένα επιτόπιο έλεγχο στα ακίνητα που σε ενδιαφέρουν διαθέτωντας τις στατικές μελέτες γιατί προφανώς σενάριο για εργαστηριακούς ελέγχους δεν είναι εφικτό.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα βάση αυτού τα κτίσματα από το 1959 μέχρι το 1985 δεν έχουν σημαντικές διαφορές; Τις στατικές μελέτες για τα ενδιαφερόμενα κτίσματα είναι δυνατόν να τις προμηθευτώ με κάποιο τρόπο; Νόμιζα δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Οι στατικές μελέτες περιλαμβάνονται στο φάκελο της οικοδομικής άδειας κάθε κτιρίου. Σε περίπτωση αγοράς οριζόντιας ιδιοκτησίας προτείνω πάντα να γίνεται λεπτομερής έλεγχος στην αρχιτεκτονική Μελέτη, στα σχέδια της σύστασης οριζοντίων ιδιοκτησιών και στην υφιστάμενη κατάσταση όλων των τμημάτων της κατασκευής που αφορούν την αγοραπωλησία ακόμα και στα παρακολουθήματα.

Ακόμα καλύτερο είναι ο έλεγχος να γίνεται από έμπειρο μηχανικό ως προς τις μεταβιβάσεις.

Τουλάχιστον έτσι εξασφαλίζεται ότι ακόμα και αν μετανιώσετε την αγορά θα μπορείτε να το πουλήσετε.

Edited by ppanag
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, ppanag said:

Οι στατικές μελέτες περιλαμβάνονται στο φάκελο της οικοδομικής άδειας κάθε κτιρίου. Σε περίπτωση αγοράς οριζόντιας ιδιοκτησίας προτείνω πάντα να γίνεται λεπτομερής έλεγχος στην αρχιτεκτονική Μελέτη, στα σχέδια της σύστασης οριζοντίων ιδιοκτησιών και στην υφιστάμενη κατάσταση όλων των τμημάτων της κατασκευής που αφορούν την αγοραπωλησία ακόμα και στα παρακολουθήματα.

Ακόμα καλύτερο είναι ο έλεγχος να γίνεται από έμπειρο μηχανικό ως προς τις μεταβιβάσεις.

Τουλάχιστον έτσι εξασφαλίζεται ότι ακόμα και αν μετανιώσετε την αγορά θα μπορείτε να το πουλήσετε.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τον φάκελο της οικοδομικής αδείας μπορείς να τον έχεις μόνο σε περίπτωση που συμφωνήσετε σε αγορά; Μπορεί να ζητηθεί μόνο απλά με "ενδιαφέρει" κάποιο ακίνητο για λεπτομερή έλεγχο; 

Link to comment
Share on other sites

Τον φάκελο της οικοδομικής άδειας και τα λοιπά Έγγραφα που απαιτούνται για τον έλεγχο του ακινήτου τον ζητάμε από τον ιδιοκτήτη και αν δεν τον φέρει τότε δεν προχωράμε σε αγορά.

Πλέον είναι υποχρεωτική και η ηλεκτρονική ταυτότητα η οποία περιλαμβάνει όλα αυτά τα έγγραφα σε ηλεκτρονική μορφή, τα ακίνητα που δεν έχουν ηλεκτρονική ταυτότητα είναι αδύνατον να μεταβιβαστούν.

 

Edited by ppanag
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.