Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διασπαστής αλάτων κεντρικής παροχής


basapx1

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλη χρονια να έχουμε,

Με απασχολεί πολυ να βρώ μια οικονομική λύση στην αντιμετεώπιση των αλλατων σε κεντρική παροχη σε σπιτι στην Ρόδο,
δεδομένου οτι εχω πολλες εγκαταστάσεις που αφορα το νερο, αντλια θερμότητας-υδραυλικο τζάκι,boiler λεβητοστασίου-πλυντήρια κτλπ θα βάλω σίγουρα stop cor για τις εγκαταστάσεις στο λεβητοστάσιο, επίσης εχω 2 προ φίλτρα στην παροχή , σκεφτομαι να προσθέσω και διασπαστή αλατων για να είμαι καλυμένος , εχετε κατι να μου προτείνετε ;
πχ να επιλέξω αυτούς που μπαινουν στο ρεύμα; η κατι σαν αυτό; δεν παω σε αποσκλυρηντή γιατι ανεβαίνει πολυ το κόστος συντήρησης , γενικα εχει καποιος εμπειρία κανει κατι το παρακάτω η θα πεταξω τα λευφτα μου ;
https://www.varelas-shop.gr/-/21366-kalyxx-ipsbg-1-blue-line-kalyxx-1--21366.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει διάσπαση αλλά μάζωξη (μεγαλώνει τα μόρια των αλάτων ώστε να μην κολανε ευκολα)

παπάκια κάνουν  έχω φιλτρο/μαγνήτη αλλά τα άλατα τα έχεις xD σαν τον αποσκληρυντη δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, immunity said:

Δεν κάνει διάσπαση αλλά μάζωξη (μεγαλώνει τα μόρια των αλάτων ώστε να μην κολανε ευκολα)

παπάκια κάνουν  έχω φιλτρο/μαγνήτη αλλά τα άλατα τα έχεις xD σαν τον αποσκληρυντη δεν έχει.

Μάλιστα, αρα αδικα θα το επαιρνα, μένω Ρόδο και το νερό μου με μετρητη tds και γενικα εδω στην Ρόδο παιζει 300-320 ppm το θεμα ειναι οτι θελω να προστατέψω τις εγκαταστάσεις μου στο νεο σπίτι που φτιαχνω και ειναι ευκαιρία να κανω κατι εξαρχής αφου ακομη δεν εμεινα, 
Προσπαθώ να γλυτώσω οσο μπορώ τους κλασικούς αποσκλυρηντές γιατι οπως το κόβω με την αναγομωση αλατιού θες σιγουρα ενα 30ρι τον μήνα,

Βρήκα αυτο εδω: https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/aposklirintes/watts-oneflow-oftwh-r-22-el.html
το οποίο φαίνετε οτι εχει καλά σχόλια (αν ειναι αληθίνά) δεν το λές και φθηνό ομως, και εδω παλι σου βγαίνει ενα 100ρικο τον μήνα η αλλαγή του φίλτρου, βεβαια ειναι πολυ φθηνοτερο απο εναν κλασικό αποσκλυρηντή σε ετησιο επίπεδο.
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 7/1/2024 at 9:40 ΜΜ, basapx1 said:

Μάλιστα, αρα αδικα θα το επαιρνα, μένω Ρόδο και το νερό μου με μετρητη tds και γενικα εδω στην Ρόδο παιζει 300-320 ppm το θεμα ειναι οτι θελω να προστατέψω τις εγκαταστάσεις μου στο νεο σπίτι που φτιαχνω και ειναι ευκαιρία να κανω κατι εξαρχής αφου ακομη δεν εμεινα, 
Προσπαθώ να γλυτώσω οσο μπορώ τους κλασικούς αποσκλυρηντές γιατι οπως το κόβω με την αναγομωση αλατιού θες σιγουρα ενα 30ρι τον μήνα,

Βρήκα αυτο εδω: https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/aposklirintes/watts-oneflow-oftwh-r-22-el.html
το οποίο φαίνετε οτι εχει καλά σχόλια (αν ειναι αληθίνά) δεν το λές και φθηνό ομως, και εδω παλι σου βγαίνει ενα 100ρικο τον μήνα η αλλαγή του φίλτρου, βεβαια ειναι πολυ φθηνοτερο απο εναν κλασικό αποσκλυρηντή σε ετησιο επίπεδο.
 

 

IMG_20240227_100009.jpg

 

Καλημέρα σας, σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω στην κεντρική παροχή μαζί με ένα έξτρα σωληνωτο μαγνήτη, θα μου προσφέρει κάτι θα ήθελα γνώμες... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.