Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια Ανακαίνισης Διαμερίσματος


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Είμαι νέος Αρχιτέκτον μηχανικός και έχω αναλάβει το πρώτο μου σημαντικό έργο που είναι μια ανακαίνιση ενος διαμερίσματος στα Εξάρχεια. 
 

Σε αυτή την ανακαίνιση οι βασικές εργασίας είναι:

- Καθαίρεση τοιχοποιιών (που χωρίζουν σαλονι, τραπεζαρία και μπάνιου) για να μεγαλώσει ο βασικός χώρος

- Αλλαγή των υδραυλικών και των ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων χωρίς μεγάλες αλλαγές στην διαμόρφωση των θέσεων.

- Χρωματισμός σε όλο το σπιτι

- Εγκατάσταση αντλίας θερμότητας 


Για αυτές τις εργασίες μου φτάνει μια άδεια μικρής κλίμακας;

Link to comment
Share on other sites

εισαι εδω

αρθρο 29

ιζ) εσωτερικές διαρρυθμίσεις, καθώς και εργασίες αλλαγής χρήσης για τις οποίες σύμφωνα με το άρθρο 5 του ν. 4067/2012, όπως ισχύει, δεν απαιτείται η έκδοση οικοδομικής αδείας, με την προϋπόθεση ότι δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου και δεν μεταβάλλονται προς το δυσμενέστερο τα φορτία και η κατηγορία σεισμικής σπουδαιότητας σύμφωνα με τον ΕΑΚ.

αρθρο 30 [δεν θεωρω οτι εισαι σε αυτο]

β) μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου, καθώς και κατασκευές που απαιτούνται για τη μετακίνηση ή την κάθε μορφής εξυπηρέτηση των ατόμων με αναπηρία ή εμποδιζόμενων ατόμων. Δεν συμπεριλαμβάνεται η κατασκευή ανελκυστήρα της παρ. 2 του άρθρου 27 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79),

δες και το ΦΕΚ Β 1843/20 με αναλυση των περιπτωσεων

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ dimitris GM για την απαντησή σου! 

το ιζ, μου ζητάει περισσότερα δικαιολογιτικά όπως:

  • Μελέτες Ηλεκτρομηχανολογικών Εγκαταστάσεων, αυτή την μελέτη την βγάζει ο ηλεκτρολόγος?

  • Μελέτες Υδραυλικών Εγκαταστάσεων & Αποχετεύσεων, αυτή την μελέτη την βγάζει ο υδραυλικός?

  • Μελέτη Ενεργητικής Πυροπροστασίας, αυτήν εδώ?

  • Συμβολαιογρ. Δήλ. των χώρων στάθμευσης & πιστοπ. μεταγραφής στο Υποθηκ.ή καταχώρησης στο Κτηματ.Γραφείο, αν δεν έχει χώρους σταύθμευσης?

  • Μελέτη παθητικής πυροπροστασίας, αυτήν εδώ μπορώ να την βγάλω και εγώ?

 

Επίσης, αν δεν επιλέξω τίποτα και απλά ανεβάσω τα βασικά έγγραφα:

  • Δηλώσεις ανάθεσης - ανάληψης διαχείρισης έργου ή/και μελέτης

  • Φωτογραφίες

  • Σχέδιο και Φάκελος Ασφάλειας & Υγείας του Έργου

  • Βεβαίωση-Τεχνική έκθεση μηχανικού

  • Έγγραφα Κτηματολογίου (απόσπασμα/πιστοποιητικό/βεβαίωση υποβολής)

Θα μπορώ να κάνω τα γκρεμίσματα?

 

Ευχαριστώ και πάλι, και καλή πρωτοχρονια!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.