Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΠΟΠΕΡΑΤΩΣΗ ΗΜΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα λίγο βοήθεια ειδικά αν υπάρχει συνάδελφος που χρησιμοποιεί και το insoft για αμοιβές-φορολογικά έκδοσης αδείας.

Εχω κατοικία που έχει τακτοποιηθεί(πλέον ισόγειο και 1ος-2ος μαζί-μεζονέτα) 100 τ.μ/επίπεδο.

Το ισόγειο που θα ειναι Β.Χ ειναι στα μπετά.Το υπόλοιπο επάνω θέλει μόνο πλακάκια και βαψίματα για να ολοκληρωθεί.Εχω καταλήξει πως όλες τις εργασίες θα τις υπολογίσω με αναλυτικό και στο ισόγειο που θέλει τούβλα κλπ.

Δυσκολεύομαι όμως επειδή ταυτόχρονα με την αποπεράτωση η μεζονέτα θα διαχωριστεί και θα γίνουν 2 οροφοδιαμερίσματα ανεξάρτητα με το ισόγειο βοηθητική χρήση κ τμήμα κλιμακοστασίου για τους ορόφους.

Πως βγαινουν τα φορολογικά σε αυτό; Ολο αποτύπωση,διαρρυθμίσεις,επισκευές;Τι να βάλω;Πληρώνει εισφορές σαν να είναι καινούργιο;

Επίσης δεν ξέρω τι εργασίες να βάλω μελέτη-επίβλεψη.

Τα αρχιτεκτονικά ας πουμε που θα αλλαξουν κάπως οι διαρρυθμίσεις μέσα,θα πάει όλο σαν νέα μελέτη-επίβλεψη αρχιτεκτονικών;Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

Βγαίνει αμοιβή 35.000 ευρώ που δεν είναι λογικό για τη φύση και το πλήθος των εργασιών που πρόκειται να γίνουν...εκτός αν τα περάσω ως αποτύπωση που δεν θα είναι μόνο αποτύπωση όμως

Link to comment
Share on other sites

1. Για τον Προϋπολογισμό καλό είναι να συνεννοηθείτε με την ΥΔΟΜ. 

 

2. Για την αμοιβή σας ούτως ή άλλως συμφωνητικό θα κάνετε, ανεξαρτήτως πόσο βγαίνει από κάποιο λογισμικό.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.