Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ


Recommended Posts

Γεια σας συνάδελφοι!

Ενδιαφέρομαι για αγορά αρχιτεκτονικού προγράμματος και θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με ορισμένα προγράμματα που έχω κοιτάξει.

Έχετε χρησιμοποιήσει κάποιο από τα Gstar, Archline XP, ZWCad ώστε να μου πει τη γνώμη του ? Γνώμες δεκτές και για άλλα προγράμματα.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν γνωρίζω τι γνώσεις έχεις πάνω στο σχεδιαστικά προγράμματα σε κάθε περίπτωση το αρχιτεκτονικό πρόγραμμα είναι κάτι που χρησιμοποιεί στοιχεία αρχιτεκτονικής ή αν θες στοιχεία κτιρίου και δεν είναι το απλό cad που αναφέρεις

Ανεξάρτητα αν θα έχει επέκταση σε ΒΙΜ  τεχνολογίες ή απλά αν θα είναι ένα 3d modeler θα πρέπει να έχει κάποια χαρακτηριστικά όπως αυτόματη παραγωγή όψεων και τομών καθώς και λειτουργίες που σε βοηθούν στην εμβαδομέτρηση

Το επόμενο στάδιο είναι να σου βγάζει ποσότητες υλικών να ενσωματώνει άλλου τύπου χαρακτηριστικά όπως κόστος... κλαση πυραντιστασης κλπ δηλ ΒΙΜ

Στη δημοσίευσή σου αναφέρεις προγράμματα όλων των κατηγοριών

Εγώ θα πω μία βασική παράμετρο που είναι η εξής:

Αν σχεδιάζεις μόνο για σένα δηλαδή δικές σου μελέτες προς ιδιώτες διάλεξε κάτι που αντέχει τσέπη σου και θα αποσβέσει το κόστος γρήγορα και κάνε ότι συμβιβασμούς νομίζεις ότι αντέχεις

Αν όμως θέλεις να ασχοληθεί σοβαρά είτε προσφέροντας τέτοιες υπηρεσίες είτε να έχεις βιώσιμη λύση και για το μέλλον θα πρέπει να πας σε μεγάλα ονόματα αλλά κυρίως σε λύσεις που έχουν καλό import export και format αρχείων που δουλεύονται από όλους

Εγώ δουλεύω REVIT αρκετά χρόνια υποθέτω θα μπορούσες να επιλέξεις το ARCHICAD και αν σε ενδιαφέρει να δουλεύεις σε περιβάλλον autocad θα επέλεγα BRICSCAD BIM

Σαφώς και υπάρχουν πάρα πολλές αξιόλογες εταιρείες θεωρώ όμως ότι με την αναγκαιότητα της συνεργασίας των μηχανικών για την έκδοση μίας αδείας καταλήγουν στην ουσία στο dwg και το pdf

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.