Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός Μέγιστου Επιτρεπόμενου Ρεύματος καλωδίων κατά ΕΛΟΤ 60364


Recommended Posts

Καλησπέρα,

υπάρχει κανένα πρόγραμμα ή φύλλο excel σαν αυτό για τον υπολογισμό του Μέγιστου Επιτρεπόμενου Ρεύματος σε καλώδιο, σύμφωνα με το ΕΛΟΤ 60364;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η πληροφορία που ψάχνεις υπάρχει σε πίνακες από πρότυπα και σε άλλα εγχειρίδια που βασίζονται σε πρότυπα και δε νομίζω πως το εξελάκι θα διευκόλυνε κάπως την ήδη εύκολη αναζήτηση στους πίνακες αυτούς. 

Εκτός αυτού, εμπιστεύεσαι το ίδιο ένα εξελάκι που έφτιαξε κάποιος κάπου κάπως σε σχέση με ένα πίνακα ενός προτύπου ή ενός επώνυμου εγγράφου μιας σοβαρής εταιρίας που ξέρεις ότι έχει βασιστεί σε πρότυπα;

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω απλά ανάλογα στην εταιρεία είναι από αναλυτικός ως ότι να'ναι

πχ

- 4Μ εντελώς απλός... μερικές σειρές

- Ti-Soft ωραίος και αναλυτικός

- Scheider, ABB σε πίνακες

Το excel που υπήρχε για το HD384 ήταν πολύ καλό και το χρησιμοποιούσα συχνά παίρνοντας και τις ανάλογες εκτυπώσεις.

Όπως λοιπόν έγραψα παραπάνω ψάχνω κάτι ανάλογο, όχι απλά υπολογιστικό σε 1-2 σειρές αλλά εμφανίσιμό.

 

 

13 ώρες πριν, Τρελός Επιστήμων said:

Φίλε μου η πληροφορία που ψάχνεις υπάρχει σε πίνακες από πρότυπα και σε άλλα εγχειρίδια που βασίζονται σε πρότυπα και δε νομίζω πως το εξελάκι θα διευκόλυνε κάπως την ήδη εύκολη αναζήτηση στους πίνακες αυτούς. 

Εκτός αυτού, εμπιστεύεσαι το ίδιο ένα εξελάκι που έφτιαξε κάποιος κάπου κάπως σε σχέση με ένα πίνακα ενός προτύπου ή ενός επώνυμου εγγράφου μιας σοβαρής εταιρίας που ξέρεις ότι έχει βασιστεί σε πρότυπα;

Το εξελάκι πάντα το έλεγχα με τα αποτελέσματα από 4Μ / ABB /Schneider που κυρίως χρησιμοποιώ.

Η εμφάνιση είναι που με ενδιαφέρει για να παρουσιάσω... πχ κάτι τέτοιο.

image.thumb.png.0a11c02d07740aceef49d52c09c7a32f.png

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν ένα κλειδωμένο xls που δεν μπορώ να ελέγξω τα περιεχόμενά του μόνο λόγω του εικαστικού αποτελέσματος, όταν ακόμα και τα σοβαρά προγράμματα όπως αυτά που ανέφερες κατά καιρούς εμφανίζουν σφάλματα και ελλείψεις που λόγω της μεγάλης χρήσης τους ανακαλύπτονται και διορθώνονται τα περισσότερα (όχι όλα)

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα πάντα τα ελέγχω. 

Με ενδιαφέρει μόνο το "εικαστικό".

 

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο xls οπως κ τα υπολοιπα της σειρας που εχω ανεβασει  , ειναι απο το ελληνικo ινστιτούτο χαλκού ,   απο τοτε εως  κ σημερα εχουν περασει 11 χρονια αρα ισως κ να μην κανουν ....

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.