Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ και ασφάλιση για σπουδές εξωτερικού


Revekka

Recommended Posts

Παιδιά από τον Αύγουστο θα είμαι στην Ολλανδία για μεταπτυχιακές σπουδές και ήδη πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ από το Μάρτιο του 2008. Η ερωτηση μου ειναι η εξης:

 

Όσο θα σπουδάζω έξω (και δεδομένου ότι μιλάμε για χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης) θα είμαι ασφαλισμένη από το ΤΣΜΕΔΕ (κλάδος υγείας) εφόσον πληρώνω τις εισφορές μου κανονικά? Αν γνωρίζει κάποιος ας ενημερώσει γιατί τα τηλέφωνα δεν τα σηκώνει κανείς και όι εργάσιμες ώρες τους δυστυχώς είναι και οι δικές μου για να περάσω από κει..:confused:

Link to comment
Share on other sites

........και επειδη με πηραν τηλεφωνο οι ιδιοι (!!!!!!) μετα απο e-mail που τους εστειλα, ναι θα ειμαι ασφαλισμενη στο εξωτερικο απο το ΤΣΜΕΔΕ οσο πληρωνω τις εισφορες μου. Κανεις μια αιτηση και σου βγαζουν Ευρωπαικη καρτα ασφαλισης.

 

for the history.

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ, τώρα το είδα. Ακριβώς, παίρνεις το Ε111 ή Ε109 (δεν θυμάμαι ποιο απ' τα δύο είναι) που σε καλύπτει για όλες τις χώρες της Ε.Ε. (φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο και για τις εξωκοινοτικές).

Link to comment
Share on other sites

Από τον οδηγό του ΤΣΜΕΔΕ:

 

 

Ευρωπαϊκή Κάρτα Κλάδου Υγείας

 

Δικαιολογητικά :

 

1. Συμπληρωμένη η σχετική αίτηση (μία για κάθε μέλος χωριστά) (μπορείτε να αποθηκεύσετε / επεξεργαστείτε την αίτηση πατώντας στην ακόλουθη σύνδεση: Ε.Κ.Α.Α.)

 

2. Φωτοαντίγραφο διαβατηρίου ή αστυνομικής ταυτότητας με λατινικούς χαρακτήρες ή φωτοαντίγραφο της παλαιάς κάρτας.

 

3. Για τα παιδιά που έχουν συμπληρώσει το 24ο έτος της ηλικίας τους και σπουδάζουν, βεβαίωση σπουδών υποχρεωτικά.

 

4. Βιβλιάριο υγείας θεωρημένο ή βεβαίωση εισφορών μη οφειλής.

 

5. Παίρνετε αριθμό πρωτοκόλλου στην αίτηση (3ος όροφος).

 

6. Τέλος όλα τα δικαιολογητικά να τα καταθέσετε στον Κ.Υ.Τ.

 

 

 

Σημειώσεις :

 

1. Η Ε.Κ.Α.Α. ισχύει για τα κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης καθώς επίσης και για την Νορβηγία, το Λιχτενστάϊν, την Ισλανδία και την Ελβετία.

 

2. Πληροφορίες για την χρήση της αναφέρονται αναλυτικά στο πίσω μέρος της κάρτας.

 

3. Η Ε.Κ.Α.Α. ισχύει για ένα ημερολογιακό έτος (π.χ. από 1.1.2006 έως 31.12.2006) εφόσον έχουν εξοφληθεί οι εισφορές μέχρι το τέλος του προηγούμενου έτους (δηλ. μέχρι 31.12.2005).

 

4. Τέλος η διαδικασία για την έκδοση νέας κάρτας μετά την λήξη της παλαιάς είναι η ίδια με τα δικαιολογητικά όπως αναφέρονται παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.