Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυρασφάλεια σε συνεργείο αυτοκινήτων με εμπορική έκθεση


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, μου έχει ανατεθεί η μελέτη παθητικής και ενεργητικής πυροπροστασίας στα πλαίσια έκδοσης οικοδομικής άδειας. Το εξεταζόμενο κτήριο αποτελείται από ισόγειο και σοφίτα και εξετάζεται από ότι έχω καταλάβει  με τα Άρθρα 9 (Ειδικές Διατάξεις) & 1-8 (Γενικές Διατάξεις) Π.Δ 41/2018, την Κ.Υ.Α. 16085/2009 (Β΄ 770) & το Ν. 4512/2018 (Α΄ 5), για χρήση συνεργείο αυτοκινήτων και με τα Άρθρα 7 (Ειδικές Διατάξεις) & 1-8 (Γενικές Διατάξεις), για χρήση εμπορική έκθεση αυτοκινήτων.

Σύμφωνα με τον Ν.4512/2018 απαλλάσσονται από την υποχρέωση εφοδιασμού με μελέτη ενεργητικής πυροπροστασίας και πιστοποιητικό ενεργητικής πυροπροστασίας οι εγκαταστάσεις συνεργείων οχημάτων με επιφάνεια μικρότερη των 2.500 τ.μ.  (από την πυροσβεστική μου είπαν ότι θα πρέπει να καταθέσω όμως κάτοψη με τα απαραίτητα μέτρα ενεργητικής πυροπροστασίας)

Οι δύο χρήσεις είναι εμπλεκόμενες και επομένως σύμφωνα με την παράγραφο 4.2.2 περίπτωση iii του 41/2018 επιλέγονται και ακολουθούνται οι κατά περίπτωση αυστηρότερες απαιτήσεις της κάθε χρήσης.

Στην προκειμένη περίπτωση τα αυστηρότερα μέτρα είναι του συνεργείου που έχει πάρει απαλλαγή από ενεργητική. 

Εγώ πως πρέπει να συντάξω τη μελέτη ενεργητικής; Με τα μέτρα του συνεργείου που είναι τα αυστηρότερα παρόλο που έχει πάρει απαλλαγή ή με τα μέτρα του εμπορίου;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΠΡΙΦΤΗ said:

Οι δύο χρήσεις είναι εμπλεκόμενες...

...και ως προς την εφαρμογή μέτρων ενεργητικής πυροπροστασίας υπάρχουν δύο περιπτώσεις. 

α) Μη πυράντοχα διαχωρισμένες όπου ισχύει η γενική επιβολή των δυσμενέστερων

β) Πυράντοχα διαχωρισμένες με ίδιες κατακόρυφες πυροπροστατευόμενες οδεύσεις διαφυγής (τμήματα διαφορετικών ορόφων) όπου η κάθε μία λαμβάνει τα αντίστοιχα δικά της

Απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει άλλη διευκρινιστική για το θέμα αυτό. Οπότε εκεί είσαι. 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.