Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εντοπισμός Αντιμόνιου σε οικία


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Εντοπίζω στο αίμα μου αντιμόνιο.

Αυτό είναι ένα βαρύ μέταλλο, όπως το αρσενικό και ο μόλυβδος.

 

Το πιο πιθανό είναι ότι η μόλυνση γίνεται από το σπίτι που κατοικώ.

Νερό βρύσης ελέγχθηκε και είναι καθαρό.

 

Ποιός είναι ο επαγγελματίας ειδικός που θα μπορούσε να κάνει έναν έλεγχο του σπιτιού για ανεύρεση της πηγής;

Θα με βοηθούσατε ιδιαίτερα εάν μου κάνατε και κάποια σύσταση κατευθείαν με προσωπικό μήνυμα.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το Αντιμόνιο δεν χρησιμοποείται στα δομικά υλικά των σπιτιών.

Το Αντιμόνιο δεν χρησιμοποιείται μόνο του επειδή σπάει εύκολα, αλλά όταν αναμειγνύεται σε κράματα, χρησιμοποιείται σε μπαταρίες μολύβδου, σε συγκολλήσεις, σε μεταλλικούς σωλήνες, ρουλεμάν, κλπ. Το οξείδιο του Αντιμονίου προστίθεται σε κλωστοϋφαντουργικά προϊόντα και σε πλαστικά για να τα εμποδίσει να πιάσουν φωτιά. Χρησιμοποιείται επίσης σε χρώματα, κεραμικά, σε πυροτεχνήματα και ως επικάλυψη σε πλαστικές, μεταλλικές και γυάλινες επιφάνειες.

Ψάξτε πρώτα τα σκεύη φαγητού και μετά κουβέρτες κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Η πολυκατοικία είναι παλιά, περίπου του 1970.

Το αντιμόνιο υπήρχε παλαιότερα στα χρώματα, θα μπορούσε να είναι αυτό μία πηγή, τα παλαιά χρώματα της τοιχοποιίας. Μετά θα μπορούσε να είναι σε σωληνώσεις οικία, όχι πόσιμου νερού γιατί ελέγχθηκε.

 

Τα καθημερινά οικιακά είδη είναι ελεγμένα και γενικά δε θα μπορούσαν να δικαιολογήσουν τα υψηλά επίπεδα στο αίμα μου.

Άλλες πηγές έχουν αποκλειστεί, καθώς δεν προέρχεται από κάποιο χόμπι ή εργασία μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.