Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λεπτομέρεια οπλισμού υποστυλώματος


 

Recommended Posts

Οι συνδετήρες είναι ένας τετράγωνος εξωτερικός και ένας εσωτερικός ρόμβος.

Απλά δεν φαίνονται καθαρά στη φωτογραφία.

 

Το Fespa όταν οπλίζει στις γωνίες όπως σου περιέγραψε Η Anka, δεν λαμβάνει υπόψη τον ενδιάμεσο οπλισμό των πλευρών (4Φ14) για τον έλεγχο σε διαξονική κάμψη. Τον τοποθετεί εκ των υστέρων για να μειώσει την απόσταση μεταξύ δύο ράβδων κάτω από τα 0,20μ.

Οπότε καλύτερα (πιο οικονομικά) είναι ο οπλισμός να γίνεται στις πλευρές παρόλο που ακούγεται παράδοξο.

Ακόμα καλύτερα βέβαια να γίνεται έλεγχος επάρκειας με το σχετικό module βάσει του οπλισμού που θα επιλέξουμε τελικά εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη δεν θα επρεπε κανονικα καμία ράβδος να μην μένει απερίσφυκτη?Γιατι με τον τετραγωνικο και τον ρόμβο αφηνει 4 ράβδους.

Link to comment
Share on other sites

Περίσφιξη γίνεται του σκυροδέματος, όχι των ράβδων.

Ακόμα και στις τέσσερις ράβδους στις οποίες αναφέρεσαι, αυτές δίπλα στις γωνιακές αν κατάλαβα καλά, μειώνεται το μήκος λυγισμού τους από τους υπάρχοντες συνδετήρες όπως και στις υπόλοιπες ράβδους.

 

Το ζητούμενο είναι να μην υπάρχουν ελεύθερα σκέλη συνδετήρα μεγαλύτερα από 0,20μ με εξαίρεση τις κολώνες διατομής 30*30cm.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος το διατυπωσα εγώ με συγχωρεις..Τις 4 εκείνες εννοώ ναι.Δεν πρέπει η γωνία του συνδετηρα που "αγκαλιάζει" τη ραβδο να ειναι <135 μοιρων?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΔΠΘίτη, να υποθέσω ότι η διπλωματική σου είναι σε έναν εκ των Χαλιορή, Καραγιάννη ή Καραμπίνη? :roll:

 

δεν θα επρεπε κανονικα καμία ράβδος να μην μένει απερίσφυκτη?Γιατι με τον τετραγωνικο και τον ρόμβο αφηνει 4 ράβδους.

 

Επειδή ως ΔΠΘίτης κι εγώ ξέρω τις εμμονές τους, να προσπαθήσω να βοηθήσω στην απορία...

Για να υπάρχει ικανοποιητική περίσφιξη της διατομής, καλό είναι να ισχύουν τα παρακάτω:

1) Να μη μένουν 2 συνεχόμενες ράβδοι "απερίσφυχτες" (δηλαδή να μην μένουν χωρίς να τις "αγκαλιάζει" συνδετήρας με γωνία <135)

2) Η απόσταση μεταξύ των "περισφιγμένων" ράβδων πρέπει να είναι <20cm.

 

Στην περίπτωσή σου, 2 συνεχόμενες ράβδοι δεν μένουν απερίσφυχτες...

Επίσης έχεις 40x40 στύλο. Αφαιρώντας τις επικαλύψεις, η απόσταση μεταξύ ακραίας και μεσσαίας ράβδου (που είναι "περισφυγμένες") είναι <20cm, άρα ικανοποιείται και το δεύτερο κριτήριο και δεν απαιτείται συνδετήρας για τις άλλες 4 ράβδους.

 

Καλό θα ήταν όμως να κάνεις πιο συμμετρικό τον οπλισμό, μοιράζοντας τις ράβδους σε ίδιες αποστάσεις και χρησιμοποιώντας έναν περιμετρικό συνδετήρα και 2 ενδιάμεσους ορθογωνικούς. Πιο αντιοικονομικό βέβαια, αλλά αυτό τους αρέσει περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου συναδελφε Γιάννη!Εχω διπλωματικη στο Εργαστηριο Εφηρμοσμενης Στατικης και Δυναμικης των κατασκευων.Με οτι συνεπαγεται αυτο :lol: :lol:

Στην 1η παρατηρηση σου ειχα "κολλησει" και γω εξου και το φ<135 που ανεφερα,εχοντας στο μυαλο μου την συμμετρικη διαταξη και τους 2 ορθ. συνδετηρες. :oops:

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Σκαλωμα ηταν και περασε :lol:

 

υγ.Γιαννη ποτε τελειωσες?Τωρα τελευταια?(Αν θες στειλε πμ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.