Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λεπτομέρεια οπλισμού υποστυλώματος


 

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, ειμαι φοιτητης και ετοιμαζομαι να εκπονησω τη διπλωματικη μου με τη βοηθεια του φεσπα.Μη εχοντας καποια προηγουμενη επαφη ηθελα να ρωτησω γιατι τοποθετει τους οπλισμους του υποστυλωματος(πχ 4 ανα παρεια) με τον τροπο που δειχνει η φωτο ?Τι κανω λαθος?Εψαξα να βρω καποια εντολη (καθ'υποδειξη ενος φιλου συμφορουμιτη ) αλλα δεν βρηκα κατι.

Γιατι να μην τα τοποθετει :2 στις γωνιες και 2 ενδιαμεσα σε "ισες" αποστασεις?

post-223-131887197445_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με ποιά έκδοση δουλεύεις; Από την 4.3.0.14 και μετά αν δεν κάνω λάθος, πήγαινε στο μενού "Κτίριο", στην καρτέλα "Οπλισμός" και στην παράμετρο "Ράβδοι διαξονικής" δώσε την τιμή "Στις πλευρές". Έπειτα κάνε νέα Επίλυση.

Link to comment
Share on other sites

Δουλευω προς το παρον την εκπαιδευτικη αλλα και με την 3,5 (αν θυμαμαι καλα ) που το εκανα παλι το ιδιο μου εβγαλε.Δεν εχει καρτελα κτιριο.Μπορεις να το επιλεξεις (το κτιριο) απο την καρτελα "Στατικα" αλλα ακομα και αν γινει αυτο εχει μονο κουμπι για να ανοιξει το τευχος.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κατέβασε την νέα εκπαιδευτική έκδοση

 

http://www.lhlogismiki.gr/inc.php?f=/presentations/Education%20V2.htm&t=Εκπαιδευτική%20Έκδοση

 

Θα πας στο "Κτίριο" (αυτό που βρήκες στην εργαλειογραμμή "Στατικά") και θα ανοίξεις το μενού των παραμέτρων. Το "Τεύχος" που λες είναι εντολή και όχι παράμετρος. Εσύ λοιπόν θα πας στις παραμέτρους και στη καρτέλα (tab) "Oπλισμός" θα βρεις την παράμετρο "Ράβδοι διαξονικής". Η έκδοση 3.5 που λες είναι αρκετά παλιά και δεν είχε αυτή τη ρύθμιση.

 

Αν χρειάζεσαι την έκδοση επίσημα για τη διπλωματική σου επικοινώνησε με την εταιρία (2103835115) και θα σου τη δώσουν αρκεί να εξηγήσεις τι και πώς. Ακόμα καλύτερα να έπαιρνε και ο καθηγητής σου ένα τηλέφωνο. Πάντως ξέρω πολλούς φοιτητές και από την Αθήνα και από την Πάτρα που τους έχουν δώσει την έκδοση προσωρινά για τη διπλωματική τους και μάλιστα τους παρέχουν και υποστήριξη.

 

Μην χρησιμοποιήσεις σπασμένη έκδοση γιατί έχει προβλήματα και βγάζει λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση!Ωραια ολα αυτα αλλα στην 3,5 που δοκιμασα (δεν ηταν σπασμενη) δλδ δεν μπορει να γινει αυτο?Ειναι προνομιο μονο των επομενων εκδοσεων του λογισμικου?Με παραξενευει και το γεγονος οτι σε ενδεικτικο παραδειγμα επιλυσης διωροφου(εκδοση 4χχχ) απο την ιδια την εταιρια ,σε εικονες, οπλιζει ετσι

Link to comment
Share on other sites

Οπλίζει έτσι επειδή η παράμετρος έχει τιμή "Ράβδοι διαξονικής = Στις γωνίες".

Αν θες στείλε μου το αρχείο σου να το λύσω και με την 4.5.0.36, αλλάζοντας την παράμετρο, να σου δείξω τι βγάζει.

Όχι στην 3.5 και στις παλαιότερες εκδόσεις δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα επιλογής.

 

Πάντως μίλα με την εταιρία να σου δώσουν την νέα έκδοση. Σε ποιό Πολυτεχνείο είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Aρα επικοινωνω με την εταιρια και προσευχομαι να μου το στειλουν.Ειναι χρονικα περιορισμενη η εκδοση αυτη ?Αν ναι ,που μαλλον, για ποσο γνωριζεις?Ελπιζω να σωζει οχι σαν την εκπαιδευτικη..ΕΙμαι στο Δημοκριτειο.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι δεν καταλαβαίνω που υπάρχει πρόβλημα?!?!?!?

 

απο οτι κατάλαβα εχει να τοποθετήσει 12 σίδερα.

 

βάζει απο 2 στις γωνίες και τα τέσσερα που περισεύουν απο ενα σε κάθε παρειά.

 

δεν καταλαβαίνω την περιγραφή σου R!

 

 

δεν καταλαβαίνω πως θα ήθελες να τοποθετηθούν!

 

δηλαδή πόσα να βάλει σε κάθε γωνία? τα υπόλοιπα θα πάνε σε κάθε παρεια ισοκατανεμημένα.

 

 

εγω δεν καταλαβαίνω πως εχει σχεδιάσει τους συνδετήρες!

 

τους εχει σχεδιάσει ή εγω δεν τους βλέπω καθαρά?

 

ζητάει 3τμητους συνδετήρες.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, μην ανησυχείς, ξέρω πολλούς φοιτητές που το έχουν κάνει. Απλά θα πρέπει να τους δώσεις 1-2 στοιχεία, πχ το μάθημα και κυρίως το όνομα του καθηγητή σου (Πάρε τηλ και πες: κάνω διπλωματική εργασία με τον κ.τάδε στο Δημοκρίτειο πολυτεχνείο κλπ κλπ...) για να πειστούν οτι δεν τους κοροιδεύεις. Η έκδοση θα σώζει κανονικά και θα είναι για περιορισμένο χρονικό διάστημα αλλά αρκετό για να τελειώσεις τη διπλωματική σου. Μάλλον θα σε ρωτήσουν πότε παραδίδεις. Και φαντάζομαι θα μπορείς να τον ανανεώσεις αν χρειαστεί.

Πάρε από Δευτέρα και ζήτα τον κ.Χαραμιδόπουλο. Αν πει αυτός το Ναι έχεις καθαρίσει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου mixanikos710 ηθελα να μην βαζει 2 στις γωνιες αλλα να κανει

"κατανομη" στις πλευρες.Αυτο που λεει ο φιλος/η (δεν γνωριζω :) ) anka που ευχαριστω θερμα για τις πληροφοριες.Λογω σμικρυνσης φαινονται ετσι οι συνδετηρες.Δεν τους σχεδιασα μην τρομαζεις..:))

 

edit :Φίλη τελικα τωρα ειδα το συμβολακι στο αβαταρ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.