Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σεμινάρια ενεργειακών επιθεωρητών και πιστοποίηση


Recommended Posts

Έχει ανακοινωθεί η διοργάνωση σεμιναρίων ενεργειακών επιθεωρητών και πιστοποίηση αυτών, για όποιο συνάδερφο ενδιαφέρεται παραθέτω την ανακοίνωση παρακάτω (νομίζω ότι δικαίωμα στο να γίνει κάποιος ενεργειακός επιθεωρητής έχουν όλοι οι διπλωματούχοι μηχανικοί, οι φυσικοί και δεν γνωρίζω με σιγουριά ,αλλά νομίζω πως ναι, είναι ότι έχουν δικαίωμα και όλοι οι μηχανικοί των ΤΕΙ):

Η ******** προγραμματίζει την έναρξη σεμιναρίων κατάρτισης ενεργειακών επιθεωρητών. Τα σεμινάρια θα ξεκινήσουν τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2009. Σε κάθε σεμινάριο θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Με την επιτυχή ολοκλήρωση των σεμιναρίων προβλέπεται πιστοποίηση των επιθεωρητών, μετά τη σχετική διαπίστευσή της **** από το ΕΣΥΔ.

Για δήλωση συμμετοχής για ολόκληρο τον κύκλο των σεμιναρίων ή μέρος αυτών μπορείτε να απευθυνθείτε στη *********:

Τηλ: ***********

Email: ***********

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω ούτε την ποιότητα ούτε την ικανότητα διαπίστευσης των παραπάνω, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως είναι δυνατόν να μιλάμε για πιστοποίηση Ενεργειακών Επιθεωρητών χωρίς να υπάρχει ο τελικός σχετικός νόμος?

Κι εγώ θα κάνω αυτά τα επιδοτούμενα σεμινάρια του Τ.Ε.Ε. αλλά αν δεν βγει ο νόμος ο σχετικός που θα καθορίζει τα πως και τι όλα είναι στον αέρα.

Αν δηλαδή κάνεις 50 ώρες και ο νόμος ζητάει ελάχιστο 80 τι θα γίνει?

Και πως ξέρουν όλοι από τώρα τι είδους εξετάσεις θα χρειαστούν και αν θα χρειαστούν.

Επίσης το συγκεκριμένο θέμα μάλλον είναι διαφήμιση παρά ενημέρωση...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω ούτε την ποιότητα ούτε την ικανότητα διαπίστευσης των παραπάνω, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως είναι δυνατόν να μιλάμε για πιστοποίηση Ενεργειακών Επιθεωρητών χωρίς να υπάρχει ο τελικός σχετικός νόμος?

Κι εγώ θα κάνω αυτά τα επιδοτούμενα σεμινάρια του Τ.Ε.Ε. αλλά αν δεν βγει ο νόμος ο σχετικός που θα καθορίζει τα πως και τι όλα είναι στον αέρα.

Αν δηλαδή κάνεις 50 ώρες και ο νόμος ζητάει ελάχιστο 80 τι θα γίνει?

Και πως ξέρουν όλοι από τώρα τι είδους εξετάσεις θα χρειαστούν και αν θα χρειαστούν.

Επίσης το συγκεκριμένο θέμα μάλλον είναι διαφήμιση παρά ενημέρωση...

 

Με την επιτυχή ολοκλήρωση των σεμιναρίων, για ολόκληρο τον κύκλο των σεμιναρίων ή μέρος αυτών (ανάλογα εάν κάποιος έχει κάνει κάποια κάπου αλλού), προβλέπεται πιστοποίηση των επιθεωρητών, μετά τη σχετική διαπίστευσή της ******** από το ΕΣΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

.... προβλέπεται πιστοποίηση των επιθεωρητών, μετά τη σχετική διαπίστευσή της ******** από το ΕΣΥΔ.

 

Η οποία ******** προς το παρόν είναι πιστοποιημένη από τον ΕΣΥΔ μόνο για τα:

 

ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΩΝ ΤΡΟΦΙΜΩΝ - ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΤΗΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΚΑΤΑ ΕΛΟΤ EN ISO 22000

 

ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΤΑ ΕΛΟΤ 1801 & OHSAS 18001

 

αυτά διάβασα στο site του ΕΣΥΔ.

 

*************

 

Να λέμε όλα, ε?

 

Ας πιστοποιηθούν όλοι αυτοί πρώτα και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

...μετά τη σχετική διαπίστευσή της ******** από το ΕΣΥΔ. Δεν αναφέρεται πουθενά η λέξη πριν. Άλλωστε δεν έχει κάποια σημασία η παραπάνω ενημέρωση εάν δεν οριστικοποιηθεί ο νόμος, απλός απευθύνεται σε συναδέλφους που πασχίζουν να ολοκληρώσουν τα συγκεκριμένα σεμινάρια. Επίσης υπάρχουν και άλλοι εκπαιδευτικοί φορείς που πραγματοποιούν τα συγκεκριμένα σεμινάρια και θα ακολουθήσουν και άλλοι. Η σημασία είναι ποίοι φορείς είναι σε διαδικασία διαπίστευσης και τι θα ορίζει ο νόμος για το τι πρέπει να έχει ως χαρτιά ένας ενεργειακός επιθεωρητής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.