Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φυσική ροή - Ελκυσμός


VSEng

Recommended Posts

Χωρίς να το κατέχω θα βοηθούσε αν τοποθετούσε αυτό το εξάρτημα με τα πτερυγια που βάζουν στην κορυφη των καμιναδων που μοιαζει με φυγοκετρικο ανεμιστηρα?! Παίζει ρόλο και ο άνεμος?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το κατέχω θα βοηθούσε αν τοποθετούσε αυτό το εξάρτημα με τα πτερυγια που βάζουν στην κορυφη των καμιναδων που μοιαζει με φυγοκετρικο ανεμιστηρα?! Παίζει ρόλο και ο άνεμος?

 

Μιλάς για το αντιανεμικό καπέλο?

Πως να βοηθήσει αυτό και για τι διάσταση μιλάμε, ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό που μοιάζει με μπάλα απο πτερύγια, μήπως αν στο ''κουτί'' σκιάδιο βάλουμε μία συστολή στην κορυφή του(όχι απαραίτητα ενωμένη με αυτό) και στην κορυφή της ένα τέτοιο καπέλο που να παίρνει κίνηση απο άνεμο όταν φυσάει η με μοτέρ, το καπέλο υποθέτω θα είναι το κλασικό μεγεθος που μπαίνει σε μία καμινάδα σπιτιού?

Εναλακτικά είναι και τα πτερύγια απαγωγής θερμότητας αν συνδέονται με το μηχάνημα

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις συστολή τόσο απότομη θα έχεις μεγάλη πτώση πίεσης.

Εγώ είπα να βάλει ένα μοτέρ να τελειώνει.

Δεν νομίζω ότι θα καταφέρει κάτι με αυτό που σκέφτεται, εκτός κι αν δεν κατάλαβα τι πάει να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Όντως μόνο με μοτέρ μπορεί να απάγει σημαντικά θερμικά φορτία γιαυτό και πρότεινα μία κατασκευή με συστολή και καπέλο που θα παίρνει κίνηση απο μοτέρ ( ή απο αέρα αν πρόκειται για κάποιο ορεινό μέρος) διαφορετικά αν επιβάλεται φυσική ροή πάμε για καμινάδα αρκετών μέτρων

Link to comment
Share on other sites

Μετά από διάφορες μελέτες που έκανα και κατόπιν συλλογής της σχετικής πληροφορίας που μου δώσατε κατέληξα στο να σχεδιάσω ένα υβριδικό σκιάδιο το οποίο θα εξασφαλίζει φυσική ροή μέχρι μία εξωτερική θερμοκρασία και πάνω από αυτή θα μπαίνουν σε λειτουργία ανεμιστήρες που είναι τοποθετημένοι στο σκιάδιο. Πολύ καλή η ιδέα η τοποθέτηση του "καπέλου" αλλά στις προδιαγραφές μου ήταν να επιτυγχάνεται ορισμένη θερμοκρασία εντός του μηχανήματος όταν υπάρχει άπνοια και κάποια εξωτερική θερμοκρασία αέρα, κατά συνέπεια το "καπέλο" θα εμπόδιζε την φυσική ροή κατά τη δυσμενή αυτή κατάσταση. Επίσης η αποκλειστική λύση των ανεμιστήρων δεν ήταν επιθυμητή για λόγους κόστους, αυτονομίας και αντικατάστασης αυτών όταν χαλάνε κάτω από δυσμενείς συνθήκες λειτουργίας. Αλλά δεν γινότανε τελικά, κατόπιν μελετών που έκανα, χωρίς καθόλου τη χρήση αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.