Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημιουργία ανεξάρτητου πίνακα


vitokous

Recommended Posts

Γειά σας,

 

έχω έναν πίνακα μονοφασικό σε ισόγειο μονοκατοικίας και ο ιδιοκτήτης θέλει να βάλει ένα δεύτερο πίνακα (όχι υποπίνακα) στο υπόγειό του που το χει μετατρέψει σε διαμέρισμα (το σπίτι είναι υπερυψωμένο)

Τι πρέπει να κάνω? είναι σωστό να τραβήξω καλώδιο πριν τον γενικό διακόπτη του 1ου πίνακα? και αν ναι τι πρέπει να προσέξω? πρέπει να υπολογίσω κάποιες παραμέτρους?

 

Επίσης δεν ξέρω αν η περιοχή (λούτσα) και κατ επέκταση και το σπίτι έχει ουδετέρωση ή άμεση γείωση.........τι κάνω στην περίπτωση αυτή?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

έχω έναν πίνακα μονοφασικό σε ισόγειο μονοκατοικίας και ο ιδιοκτήτης θέλει να βάλει ένα δεύτερο πίνακα (όχι υποπίνακα) στο υπόγειό του που το χει μετατρέψει σε διαμέρισμα (το σπίτι είναι υπερυψωμένο)

Τι πρέπει να κάνω? ....

Να του εξηγήσεις ότι δεν είναι λειτουργικό αφού δεν θα μπορούν να λειτουργούν ταυτόχρονα πολλά φορτία.

 

...είναι σωστό να τραβήξω καλώδιο πριν τον Γενικό Διακόπτη του 1ου πίνακα?

Το καλώδιο που είναι μεταξύ του μετρητή και του ΓΔ είναι μελετημένο για τα φορτία του ενός σπιτιού έτσι όταν θα υπερφορτώνεται θα ρίχνει την ασφάλεια στο μετρητή. Θα ήταν καλύτερο (και πιο κοντά) να έριχνε την ασφάλεια στο 1ο πίνακα. Εγώ θα το σύνδεα μετά τη γενική ασφάλεια του πρώτου πίνακα.

...και αν ναι τι πρέπει να προσέξω? πρέπει να υπολογίσω κάποιες παραμέτρους?

Θα πρέπει να προσέξεις η γενική ασφάλεια να μην είναι τήξεως γιατί θα αγανακτήσει να την αλλάζει και να μην προήγατε αυτόματος διαρροής.

...Επίσης δεν ξέρω αν η περιοχή (λούτσα) και κατ επέκταση και το σπίτι έχει ουδετέρωση ή άμεση γείωση.........τι κάνω στην περίπτωση αυτή?

να πας στο μετρητή και να δεις αν η γείωση είναι γεφυρωμένη με τον ουδέτερο οπότε αν είναι έχεις ουδετερογείωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.