Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aμοιβή μελέτης υγραερίου


sstaf

Recommended Posts

Θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει να μου πει πως υπολογίζεται η μελέτη εγκατάστασης υγραερίου.Πρόκειται να δουλέψω για μια εταιρεία υγραερίου και θέλουν να ξέρουν πόσο στοιχίζουν οι μελέτες αυτές έτσι ώστε να διαπραγματευτουν μαζί μου για χαμηλότερη τίμη στις μελέτες αυτές, έτσι ώστε να πετύχουν πιο ελκυστικό "πακετο" όσον αφορά στις προσφορές που θα κάνουν στους πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από πολλά

Από την ισχύ, από το είδος (άλλο 1 λεβητάκι, άλλο βιομηχανία, άλλο εστιατόριο, κλπ), από το αν έχει εξαεριωτή κλπ

Μάλλον θέλουν να δουν πόσο χρεώνει η πιάτσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει ακόμα κάποιον να μου πει κάτι συγκεκριμένο όσον αφορά στις αμοιβές που δικαιούται ένας μηχανικός για μέλετες υγραερίου!Δεν πιστεύω να μην ξέρουν τι τιμές παίζουν στην πιάτσα!Το αποκλείω δηλαδή.Και αύτο είναι που με πονηρεύει!Γιατι δε μου μιλάνε ανοιχτά να μου πουν αυτό που θέλουν;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για μελέτη ισχύει κατ'ελάχιστο 5% του προϋπολογισμού και άλλο τόσο για την επίβλεψη

δες και αυτό

http://www.smhbe.gr/el/info/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους!

αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα, σχετικά με αμοιβή μελέτης υγραερίου και θα ήθελα τη βοήθειά σας

η περίπτωσή μου είναι σχετικά απλή: εγκατάσταση 2 δεξαμενών 500λτ για χρήση σε εστιατόριο.

 

Απ τη μεριά μου ως πολιτικός μηχανικός αναλαμβάνω το κομμάτι της βάσης Ο.Σ., φυσικά τα των επί μέρους μελετών αναλαμβάνει ο συνεργάτης μηχανολόγος.

 

Στον υπολογισμό των αμοιβών, πηγαίνω με αναλυτικό προϋολογισμό.

 

Το ερώτημά μου είναι το εξής:

Με ποιόν τρόπο θα εισάγω το κόστος των δεξαμενών στον αναλυτικό προϋπολογισμό;

 

το να μην το συμπεριλάβω καθόλου είναι λάθος διαδικασία, ακόμη κι αν εν τέλει γίνει δεκτό από την πολεοδομία (αν και χλωμό...)

Σκέφτομαι λοιπόν να εισάγω έναν κατ'αποκοπή πρόσθετο προϋπολογισμό, ίσο με το κόστος του όλου εξοπλισμού (δεξαμενές, σωληνώσεις κτλ).

 

Έχετε καμία εμπειρία επί του θέματος;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το παραπάνω θέμα, ενημερώνω για τις εξελίξεις.

 

Καθώς στο ΑΤΟΕ δεν υπάρχει πουθενά μεταλλική δεξαμενή υγραερίου, επιλέγω απ το ΑΤΗΕ το πιο κοντινό, δηλ πρέπει να επιλέξω την τιμή ανά κιλό χοντρής λαμαρίνας (άνω των 2χλστ) και να πολλαπλασιάσω με το βάρος της εγκαταστασης. Έτσι προκύπτει ένας επιπλέον κατ' αποκοπή προύπολογισμός. Απαραίτητη είναι η προσκόμιση των τεχνικών προδιαγραφών, ώστε να δικαιολογήσω το επιλεγμένο βάρος.

 

Επίσης δεκτό γίνεταικαι το τιμολόγιο αγοράς των δεξαμενών (ή το προτιμολόγιο της προσφοράς) και βάσει αυτού να προστεθεί η τιμή στον αναλυτικό προϋπολογισμό των εργασιών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οι αμοιβές για τη μελέτη και επίβλεψη υπολογίζονται όπως λέει και το ΦΕΚ1257/2003 όπως των καυσίμων αερίων και με προσαύξηση 50%(επειδή σχεδόν πάντα γίνονται μόνες τους θα πάρεις τις ελάχιστες περίπου 2200€). Θέλει αρκετό τρέξιμο και με αμφίβολο αποτέλεσμα δεν είναι πολλά τα λεφτά. Υπολόγισε ότι θα πρέπει να πας και πυροσβεστική όπου λόγω της φύσης της εγκατάστασης τα πράγματα είναι ζόρικα.

Αν θέλουν απλώς να τους υπολογίζεις το δίκτυο για να κάνουν τις εγκαταστάσεις τότε υπολόγισε μια fix τιμή και είσαι εντάξει. Δεν έχει τίποτε μια επίσκεψη και έναν υπολογισμό.

Ό,τι κι αν πρέπει να κάνεις προσοχή γιατί δεν είναι απλή εγκατάσταση και πρέπει να γίνεται με ασφάλεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.