Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δυσκαμψία μεσόβαθρων


 

Recommended Posts

Γεια σας.Κάνω την προσομοίωση μιας γέφυρας στο SAP και ήθελα να ρωτήσω όταν προσομοιώνω τα μεσόβαθρα, πρέπει να βάλω μειωμένη δυσκαμψία στη διαμήκη διεύθυνση Jef=0,4xJ ? Μήπως είναι καλύτερο να μή κάνω κάποια μείωση όταν θα κάνω ανάλυση με δυναμική φασματική μέθοδο?

 

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία, με τόνους και το πρώτο γράμμα κεφαλαίο

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.acnt

Link to comment
Share on other sites

ναι πρέπει να βάλεις την ενεργό δυσκαμψία ..Αλλά άποψη μου είναι να την υπολογίσεις καλύτερα εσύ...EIeff=My/φy.Τη ροπή και την στροφή διαρροής μπορείς να τις υπολογίσεις με το ''χέρι'' ή με καποιό πρόγραμμα π.χ. Rccola ή TOΛ.ΔΙΑΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

το μεσόβαθρο ειναι μονολιθικά συνδεδεμένο με το φορέα ή με εφέδρανο?

 

τι q θα πάρεις?

 

και γιατί θα την πάρεις 0.4? αναμένεις εκτεταμμένη ρηγμάτωση ή χρησιμοποιείς την πλέον συντηρητική τιμή?

 

δηλαδή χωρις να λες απολύτως τίποτα για το τι θες να κάνεις, πετάς μια ερώτηση λες και υπάρχει πανάκεια στην απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Η ενεργός δυσκαμψία μας ενδιαφέρει σε περιπτώσεις μονολιθικών μεσοβάθρων.

 

σε επίλυση με q=1 αυτό έχει νόημα?

 

αυτό έχει νόημα για αξιοποίηση συντελεστή q>1

 

και τότε μιλάμε για μεγάλα έργα και για τα οποία απαιτείται οικονομοτεχνική μελέτη για τα ποια λύση είναι η βέλτιστη.

 

(κρίσιμο μέγεθος ο αριθμός των μεσοβάθρων, θα ειναι όλα μονολιθικά συνδεδεμένα? κλπ)

 

γενικά η μονολιθικότητα ειναι υπό διερεύνηση (κυρίως στην αμερική) αλλά ακόμη και εδώ

γιατί απ'ολα τα μεγέθη στα μονολιθικά συστήματα ποιο ζόρικα ειναι η συστολή ξήρανσης, τα θερμοκρασιακά και οι καθιζήσεις.

 

edit: με q=1 και μονολιθική συνδεση θα μπορούσε (πιθανά κατα τη γνώμη μου) να ληφθεί 0.8 όπως προτείνεται από fema για uncracked walls. αλλά σημασία έχει το στατικό σύστημα: 1 μεσόβαθρο, 250 μεσόβαθρα, εφέδρανα, μονολιθική συνδεση όλων των μεσοβάθρων, κάποιων μεσοβάθρων και αν τελικά ένα q>1 και μονολιθικά συστήματα ειναι οικονομικότερα

 

τελοσπάντων αυτό ειναι ένα τεράστιο θέμα, που πραγματικοί γνώστες είναι λίγοι οι οποίοι μπορούν να τα χειριστούν ορθά και πάντα με τη βοήθεια high level software αλλά και με συνδρομή καθηγητών (αυτή ειναι η αλήθεια)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά σε αυτή την διατριβή που αντιμετωπίζει το πρόβλημα του υπολογισμού της ενεργού δυσκαμψίας μασοβάθρων για μονολιθικές γέφυρες.

Link to comment
Share on other sites

Η διατομή του μεσοβάθρου ποιά είναι? Κυκλική, τοιχωειδής,....? Αν είναι πάντως κυκλική υπάρχει μια καλή δημοσίευση που ξέρω για να βρείς την ενεργό δυσκαμψία..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...Τελικά υπολόγισα την ενεργό δυσκαμψία με βάση το παράρτημα Δ από τις οδηγίες για την αντισεισμική μελέτη γεφυρών..

Όσο για τα βάθρα είναι κυκλικές τόσο συμπαγής όσο και κοίλες διατομές..

Link to comment
Share on other sites

ποιο παραρτημα Δ λες τώρα γιατί μπερδεύτηκα.

 

ακυρο, Ε39/99, ακόμη καλύτερα.

 

θελω να μου πεις αν τα μεσόβαθρα ειναι μονολιθικα συνδεδεμένα με το φορέα και αν έκανες έλεγχο με πληρη διατομή (0.8ΕΙ) και τι αποκλίσεις βρήκες

 

βασικά τον φορέα σου δεν το περιέγραψες καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πάντως κυκλική υπάρχει μια καλή δημοσίευση που ξέρω για να βρείς την ενεργό δυσκαμψία..

Δεν μαρτυράς ποια είναι γιατί είναι μυστική? μήπως είναι αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.