Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα σε αγροτεμάχιο αναδασμού 1990 < 4 στρ


Recommended Posts

Τι γίνετε στην περίπτωση όταν τεμάχιο αναδασμού που έγινε το 1990 είναι κάτω των 4στρ;

 

Το βάζω σε παρέκκλιση ή όχι συγκρίνοντας την πρότερη κατάσταση ; ή το λαμβάνω ως άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση χωρίς καμία έρευνα .

 

Αυτό το λέω γιατί διάβασα σε πρόσφατο βιβλίο νομοθεσίας πως όλα τα κληρούχα <4στρ είναι άρτια και οικοδομήσιμα κατά παρέκκλιση . Ωστόσο δε θυμάμαι να το στήριζε κάπου .

Link to comment
Share on other sites

Τόμυ,

Μη άρτιο και μή οικοδομήσιμο. Εκτός εάν ήταν άρτιο κατά παρέκκλιση και δεν έχει μετακομίσει, δλδ διατηρήθηκε στην ίδια θέση μετά τον αναδασμό.

 

Άλλο κληροτεμάχιο και άλλο τεμάχιο αναδασμού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διέπονται από τις ίδιες αρχές μη κατάτμησης όμως ; Αυτό το είχα καιρό ερώτημα , τώρα μου ήρθε !!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία έχω και γω Θωμά. Δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με αναδασμούς μιας και στην Αττική έχουμε επιδοθεί στην καλλιέργεια τσιμεντιάς...

Δεν έχω διαβάσει όμως και πουθενά για περιορισμό κατάτμησης.

Το θεωρώ όμως αυτονόητο να ισχύει ο περιορισμός κατάτμησης μιας και είναι .... το αντίθετο του αναδασμού.

Link to comment
Share on other sites

Thomas,

Μου έτυχε παρόμοια περίπτωση.

Για την ακρίβεια αγροτεμάχιο αναδασμού έτους 1983 έκτασης 3200τ.μ.

Έκανα αίτηση στην τοπογραφική υπηρεσία για να μου πουν από που προέρχεται βάσει παλαίοτερων στοιχείων.

Η απάντηση ήταν:

''Σύμφωνα με τα τηρούμενα στοιχεία το εν λόγω αγροτεμάχιο με αριθμό κλπ., παραχωρήθηκε προνομιακό και αντιστοιχεί σε τμήμα του με αριθμό X τεμαχίου αποτύπωσης πριν την εκτέλεση του αναδασμούμε με έκταση 3375τ.μ.. Σας γνωρίζουμε δε ότι οι παραχωρήσεις των προνομιακών τεμαχίων υπόκεινται σε μικρή μετατόπιση.''

Σημείωση: Το αγροτεμάχιο έχει πρόσωπο σε εθνική οδό.

Με αυτή την βεβαίωση την οποία επέδειξα στην πολεοδομία δέχτηκαν ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκλιση.

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε έκανα το ίδιο και περιμένω απάντηση .

 

Θα βοηθήσει αρκετούς που θα το διαβάσουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.