Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα γηπέδου επι ορίου οικισμού


Recommended Posts

θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το εξής ζήτημα που αντιμετοπίζω Γήπεδο επι του ορίου του οικισμού οριοθετημένου το 1986 (οικισμό 2000 κατ.φεκ 181Δ 3-5-1985) έχει κατατμηθεί το 1992 σε δύο τμήματα από τα οποία το ένα είναι εκτός σχεδίου 4 στρέμ. άρτιο και οικοδμήσιμο ενώ το άλλο τμήμα στο συμβόλαιο και στο επισυναπτόμενο του τοπογραφικό δεν αποτυπώνεται αλλά αναγράφεται στην δήλωση του συντάξατος μηχανικού ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο χωρίς να αναγράφεται αλλη λεπτομέρεια Από την αποτύπωση που έκανα το υπόλοιπο τμήμα είναι 3.5 στρέμ. και τέμνεται από το όριο του οικισμού .Μπορεί να θεωρηθεί άρτιο και οικοδομήσιμο τμήμα αυτού (ίσο με το όριο αρτιότητας του οικισμού 600 τ.μ.) σύμφωνα με τις διατάξεις του φεκ 181Δ 3-5-1985 αφού ένα τμήμα του είναι εντός αυτού, ή επειδή δημιουργήθηκε μετά 3-5-1985 δεν είναι ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι το εμβαδόν του τμήματος εντός του οικισμού είναι μκρότερο από το όριο αρτιότητας του οικισμού (600 τ.μ.) Επίσης θέλω να συπληρώσω ότι το τμήμα των 4 στρεμ έχει πωληθεί και ότι το υπόλοιπο τμήμα και ειδικά το εντός του οικισμού μέρος του έχει πρόσωπο 12 μ. σε κοινοτική οδό

Link to comment
Share on other sites

Ας προσέχανε....

Τουλάχιστο ο συνάδελφος (αν υπήρξε εμπλεκόμενος) τότε που κάνανε τις κατατμήσεις και πωλήσεις δεν τους είπε μια κουβέντα???

Link to comment
Share on other sites

πάντως σήμερα που το συζήτησα στο πολεοδομικό γραφείο μου είπαν ότι τελικά είναι τμήμα (ίσο με το όριο αρτιότητας) άρτιο και οικοδμήσιμο σύμφωνα με τις διατάξεις του οικισμού αρκεί να έχει πρόσωπο σε κοινοτική οδό γεγονός που υπάρχει Διαβάζοντας τις διατάξεις του σχετικού άρθςου για την περίπτωση που τέμνεται ένα γήπεδο από τα όρια οικισμού και υπάρχει μικρό τμήμα εντός δεν βλέπω να αναγράφεται χρονικό όριο που πρέπει να υφίσταταιτ το γήπεδο Πάντως είναι απαράδεκτο να γίνονται δεκτά για συμβόλαια τοπογραφικά όπου δεν αποτυπώνεται όλη η ιδιοκτησία και να αναγράφεται στην δήλωση του 651\77 -1337\83 ότι το υπόλοιπο είναι άρτιο άρτιο και οικοδμήσιμο χωρίς να περιγράφεται ουτε στο σχέδιο ή να αναγράφεται το υπόλοιπο εμβαδόν ή που βρίσκεται εντός ή εκτός ορίων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα! για να μην ανοίγω άλλο τοπικ, κάνω την ερώτηση μου από εδώ. Μέτρησα ένα χωράφι 2100 τ.μ. το οποίο το τέμνει το όριο του οικισμού κ εντός οικισμού είναι τα 378 τ.μ. , έχει διαθήκη από το 1965. ο τομέας του οικισμού έχει αρτιότητα 800 τ.μ.

Το χωράφι έχει πρόσωπο 46 μ. σε έναν χωματόδρομο πλάτους 3,2 μ.

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής: είναι άρτιο κ οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση λόγω εμβαδού >2000, προϋφιστάμενο του 1977 κ εφόσον παραχωρηθεί τμήμα του προσώπου του χωραφιού πλάτους 0,4 μ. για να έχει τα 2,00 μ. από τον άξονα του δρόμου όπως προβλέπεται?

Ο δρόμος που έχει πως χαρακτηρίζεται εφόσον είναι εντός οικισμού? Πρέπει να ρωτήσω την τεχνική υπηρεσία του δήμου?

Παραθέτω ένα σκαρίφημα για να γίνομαι πιο κατανοητός :

 

imgsw.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι μηχανικός ....γράψε το στο προφίλ σου.

Όριο ποιας κατηγορίας οικισμού είναι??? προ '23? <2000 ??? Τί.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχή είσαι σίγουρος πως το όριο του οικισμού ας πούμε δεν εφάπτεται του ορίου??

Εάν ισχύει αυτό που έχεις σχεδιάσει τότε είσαι άρτιος κατά παρέκκλιση εάν συνυπολογίσεις και τα υπόλοιπα τμ έως τα 800.

Τώρα .... οικοδομήσιμος δεν ξέρω αν είσαι .... γιατί προφανώς μέσα στο εντός του ορίου οικισμού δεν μπορείς να τοποθετήσεις κτίριο.... και στο εκτός ...παίζεται.

Τσέκαρέ το!

 

Κ

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής: είναι άρτιο κ οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση λόγω εμβαδού >2000, προϋφιστάμενο του 1977 κ εφόσον παραχωρηθεί τμήμα του προσώπου του χωραφιού πλάτους 0,4 μ. για να έχει τα 2,00 μ. από τον άξονα του δρόμου όπως προβλέπεται?

Αυτό ... που κολλάει???

 

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.