Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλικές υδρορρόες - είναι υποχρεωτικές;


Recommended Posts

Καλησπερα, εχω μια ερωτησουλα σε προβλημα που αν και δεν ειναι της ειδικοτητας μου, βρεθηκε μπροστα μου. Εχω καποιες υδρορροες (10) σε ενα μεγαλο κτηριο οι οποιες ειναι μεταλλικες 4". Οι ιδιοκτητες ζητουν αλλαγη ρησης για να αποφευχθουν λημναζοντα νερα. Για να ειμαι πιο ακριβης θελουν να ενωθουν οι καθετες στηλες, με οριζοντια πλαστικη που θα οδηγησει αλλου τα ομβρια. Απο οτι εχω ακουσει ο νομος επιβαλει τη χρηση μεταλλικων σωληνων για τη δουλεια αυτη. Πότε, και σε ποια κτηρια επιβαλλεται η μεταλλικη σωληνα? Τι αλλη λυση προτεινετε, γιατι δε σκοπευω να στηριξω τεραστια μεταλλικη σε αλφα μπλοκ?:P

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δεν το πιασα βασικά, πρόκειται για μεταλλικό κτίριο;, τα νερά που απορρεόυν από την στέγη λημνάζουν στην οριζόντια υδροροή; Κάθε πόσα μέτρα είναι οι κατακόρυφες στήλες;

Link to comment
Share on other sites

δεν το πιασα βασικά, πρόκειται για μεταλλικό κτίριο;, τα νερά που απορρεόυν από την στέγη λημνάζουν στην οριζόντια υδροροή; Κάθε πόσα μέτρα είναι οι κατακόρυφες στήλες;

 

Οχι δεν ειναι μεταλλικο το κτιριο. Οι υδροροες ειναι μεταλλικες, 4", αποσταση μεταξυ τους 10- 12 μετρα, και φτανουν μεχρι το εδαφος. Το εδαφος ομως εχει κλιση προς το κτηριο με αποτελεσμα να λημναζουν τα νερα εκει. Οι ιδιοκτητες θελουν να παρακαμψουν τα νερα τοποθετωντας μια οριζοντια υδροροη η οποια θα μαζευει τα νερα και θα τα ριχνει στο πλαι του κτηριου. Καπου ειχα ακουσει παλιοτερα οτι δε μπορει να χρησιμοποιηθει πλαστικη σωληνα λογω νομοθεσιας. Ισχυει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

1. Τι διατομή θα είναι η πλαστική σωλήνα? Γιατί θέλουν να μαζέψουν 10 των 4'' σε μια αν κατάλαβα καλά και μάλιστα ψηλά στο ύψος του δώματος, κατάλαβα καλά?

2. Όχι δεν είναι υποχρεωτικό - απ'ότι ξέρω τουλάχιστον - να βάζεις μεταλλικές σωληνώσεις στις υδρορροές.

Link to comment
Share on other sites

φρεατιο στο εδαφος και υπογεια σωλήνα.

Δεν ξέρω πως ακριβώς αλλά δεκα σωληνες 4" ιντσων για να διοχετευοσυν το νερο τους σε μία θα χρειαστεί σωλήνα τεραστιας διατομη!

Ποιος θέλει να εχει εμπρος στην οικοδομή του μια οριζοντια σωλήνας αποχετευσης 4" μέχρι 10"(?) ??

Συν του πως θα στηριχτει αυτή η σωλήνα χωρίς να γκρεμιστεί...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.