Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορετικός αριθμός ελεύθερων διαφραγμάτων ανά κατεύθυνση


jackson

Recommended Posts

Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει όλη η στάθμη του υπογείου να λειτουργήσει ενιαία ως άκαμπτο κουτί (λάβε υπόψη στροφές, εκκεντρότητες κτλ).

 

Άποψή μου, όπως ανέφερα, είναι ότι δεν πρέπει να ληφθεί σαν υπόγειο. Άκαμπτο κατά y-y δεν μπορεί να είναι.

 

Κάνε δύο επιλύσεις, μια για κάθε άξονα

 

Ξέρω ότι τέτοια δομήματα είναι πολύ σπάνια, αλλά αν...., θα πηγαίνεις 2 τεύχη στην πολεοδομία, μισοί οπλισμοί απο δω μισοί απο κει κλπ? Σϊγουρα οι 2 επιλύσεις προσφέρουν μια λύση. Πιστεύω ότι δεν είναι δύσκολο να ενσωματωθεί στα προγράμματα. Σίγουρα γίνεται καλή δουλεία με ξένα προγράμματα όπως είπε κ ο rigid, απλά λέω...

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη που μίλησα, δεν θα το ξανακάνω

ειμαι βεβαιος ότι με μια ΜΠΑΜ και ΚΑΤΩ επίλυση θα λυθει.

 

Τι έπαθες ορέ rigid???

Link to comment
Share on other sites

triumph αυτό λέω κι εγώ.Δεν έχεις άκαμπτο υπόγειο, άρα όλη η στάθμη σου,αν και έχεις πλήρη τοιχεία στη μία διεύθυνση, θα πρέπει να παραλάβει σεισμό.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε δύο επιλύσεις, μια για κάθε άξονα

εν μερει ειναι σωστο αυτο (κατα τη γνωμη βεβαια πάλι) γιατι υπάρχει και η συνιστώσα 0.30 για την άλλη διεύθυνση

Link to comment
Share on other sites

Kάνε 2 επιλύσεις κατά Χ και κατά Υ και 2 επιλύσεις με διαφορετικά Κ. Πάρε την μαχ διαστασιολόγηση. Προφανώς ότι έχεις τοιχώματα >0.60 αλλιώς δεν παίζουν τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς?

 

Aν παίζουν και ικανοτικοί έλεγχοι στην υπόθεση δεν μπορείς απλά να πάρεις την μέγιστη διαστασιολόγηση γιατί αυτοί επηρεάζονται ανά επίλυση.

Link to comment
Share on other sites

Μα οι ικανοτικοί δεν είναι ανεξάρτητοι ανά διεύθυνση?

 

Για αυτά τα παραπάνω εννοούσα όχι τα πιο πάνω σχόλια..."Kάνε 2 επιλύσεις κατά Χ και κατά Υ και 2 επιλύσεις με διαφορετικά Κ. Πάρε την μαχ διαστασιολόγηση."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.