Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κτήριο του 1970 με ασύζευκτα πλαίσια, θετικά-αρνητικά-Επίλυση με Next


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είχα κάνει. Θα ξαναδοκιμάσω. Μιας κ το έλυσε αναφέρω κ τις παραδοχές που πήρα.

Οι δοκοί έχουν διατομή 50/10 για μισή ροπή αδράνειας με ειδικό βάρος όμως 50 για να έρθουμε στα ίσα από πλευράς μάζας με το 20/50. Δεν έχω βάλει φορτία δοκών γιατί...βαριόμουνα κ έτσι έβαλα στις πλάκες 5KN/m2 που περίπου αντισταθμίζει τα φορτία των δοκών. Άρα όντως η ανάλυση ενός τέτοιου δομήματος απαιτεί FEM κ μόνο. Ευχαριστώ πολύ rigid.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είναι εύκολο μου στέλνεις το *.res του Next. Κάνω επαναρίθμηση αλλά δεν μου το λύνει.Είτε Ζ,Χ κάνω είτε Υ,Χ δεν κάνει τίποτα. Μπορεί να φταίει κ ότι η έκδοση s-mode που δουλεύω είναι του 2000.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το Next μου δεν κατάφερε να κάνει επίλυση fem, αφαίρεσα προβόλους από το αρχείο Next (q-mode) κ συνέκρινα με το Sofistik.

Παραδοχές. Ε=21GPa, Ίδιο βάρος πλακών 50kN/m3 εκτός ταράτσας όπου είναι 30. Κανένα πρόσθετο μόνιμο σε πλάκες κ δοκούς. Οι δοκοί στα Fem έχουν διατομή 50/10 με ειδικό βάρος 50kN/m3.

Παραθέτω τα αποτελέσματα για τις ακόλουθες επιλύσεις.

1) Επίλυση Sofistik:

Τχ=0,947 Τy=0,668 Tστρεπτ=0,631

 

2) Eπίλυση Next (q-mode):

Τχ=2,645 Ty=0,733 Τστρεπτ=0,713

 

3) Επίλυση Next (q-mode) με δοκούς 18/40 σε όλες τις στάθμες μεταξύ των στύλων καθώς κ στο ελεύθερο άκρο της πλάκας:

Τχ=1,49 Ty=0,732 Τστρεπτ=0,702

 

Σόρυ για τις συνεχής αλλαγές, αν μου έτρεχε σε s-mode δεν θα χρειάζονταν. Πάντως rigid πιστεύω τα fem σε Next-Sofistik στην ουσία συμπίπτουν.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά διόρθωσα κ το αρχείο Next-Fem όπως τα άλλα κ εν τέλει έτρεξε, οπότε ανακεφαλαιωτικά έχουμε:

 

1) Επίλυση Sofistik:

Τχ=0,947 Τy=0,668 Tστρεπτ=0,631

 

2) Eπίλυση Next-FEM (s-mode):

Τχ=0,888 Ty=0,630 Τστρεπτ=0,629

 

3) Eπίλυση Next (q-mode):

Τχ=2,645 Ty=0,733 Τστρεπτ=0,713

 

4) Επίλυση Next (q-mode) με δοκούς 18/40 σε όλες τις στάθμες μεταξύ των στύλων καθώς κ στο ελεύθερο άκρο της πλάκας:

Τχ=1,49 Ty=0,732 Τστρεπτ=0,702

 

Σύμπτωση Next-Sofistik.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.