Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη δραστηριότητας Ηλ. Μηχ. χωρίς αναγνώριση πτυχίου


jimomastoras

Recommended Posts

Κύριοι καλησπέρα,

 

Πρώτη φορά συμμετέχω στο forum και θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής θέμα.

Είμαι πτυχιούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός (BEng & MSc) από Πανεπιστήμιο της Μεγάλης Βρετανίας, αλλά δεν τυγχάνω ακόμα αναγνώρισης πτυχίου ή επαγγελματικών δικαιωμάτων στην Ελλάδα.

Η εταιρεία μελετών που πρόκειται να συνεργαστώ εδώ στην Ελλάδα μου ζητάει δελτίο παροχής υπηρεσιών.

Μήπως γνωρίζετε με τι δραστηριότητα πρέπει/μπορώ να κάνω έναρξη στο ΤΕΒΕ;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ,

δεν νομίζω οτί μπορείς να κάνεις έναρξη επαγγέλματος,χωρίς να διαθέτεις τα κάτωθι:

1.Αναγνώριση από δοαταπ.2.Εγγραφή στο τεε και αυτόματα στο τσμεδε.Από την στιγμή που θα κατέχεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος θα μπορείς κάνεις έναρξη και στο τεβε.

 

Αν εκπλήρωσες τις σπουδές σου στην Αγγλία με honors έχεις καλές πιθανότητες να μην χρειαστεί να δώσεις εξετάσεις σε ελληνικό πανεπιστήμιο.Ειδάλλως,θα σου δώσουν τρία με τέσσερα μαθήματα,οπότε χοντρά χοντρά θα χρειαστείς περίπου δύο χρόνια μέχρι να ξεμπερδέψεις με όλα.Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω,αλλά έτσι είναι.Σου μιλάω εκ πείρας...

 

Αν έχεις ήδη κάποια χρόνια που δουλεύεις Αγγλία(4-5),τότε ίσως τα πράγματα να είναι πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε μία εταιρεία με τους κατάλληλους ΚΑΔ + ΤΕΒΕ και εισαι ΟΚ. Τώρα όπου χρειάζεται υπογραφή για μελέτη, ΥΔΕ κτλ πρέπει να έχεις την άδεια, αν δεν έχεις πλήρωνε κάποιον να σου υπογράφει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.