Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντελεστής λυγηρότητας Κ σε υποστύλωμα μεταλλικού κτηρίου


 

Recommended Posts

Μπορείτε να μου πείτε την παράγραφο του EC3 για τις συνθήκες αμεταθετότητας ? Για λυγισμό στην ασθενή διεύθυνση εάν υπάρχει πλευρική εξασφάλιση (μέσω συνδέσμων ακαμψίας) συμφωνώ ότι k=1.0 και μήκος ανάλογα με τα σημεία εξασφάλισης

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε την παράγραφο του EC3 για τις συνθήκες αμεταθετότητας ? Για λυγισμό στην ασθενή διεύθυνση εάν υπάρχει πλευρική εξασφάλιση (μέσω συνδέσμων ακαμψίας) συμφωνώ ότι k=1.0 και μήκος ανάλογα με τα σημεία εξασφάλισης

 

Ακόμα και εκεί πολλοί μελετητές παίρνουν ως μήκος λυγισμού την απόσταση των μηκίδων

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε την παράγραφο του EC3 για τις συνθήκες αμεταθετότητας ?
5.2.5.2: Ταξινόμηση σε πλαίσια με ή χωρίς πλευρική μετατόπιση (περιλαμβάνεται ο τύπος που ανέφερε ο συνάδελφος dratsiox στην #5 δημοσίευση).
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και εκεί πολλοί μελετητές παίρνουν ως μήκος λυγισμού την απόσταση των μηκίδων

εννοείς το μηκος των μηκίδων π.χ. 5m και κ=5 ή τον λόγο υψος υποστυλώματος/μηκος μηκίδων π.χ. κ=8μ/5μ=1.6 ?

 

άκυρο, την μεταξύ τους απόσταση λες.......... τέλοσπάντων και τα μήκη λυγισμού όπως τόσα και τόσα άλλα στα μεταλλικά έχουν περάσει απ' όλες τις εκδοχές

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και εκεί πολλοί μελετητές παίρνουν ως μήκος λυγισμού την απόσταση των μηκίδων

 

 

Kαι σε περίπτωση λεπτότοιχων;

Link to comment
Share on other sites

Eγω της μηκίδες ψυχρής ελασης δεβ τις λαμβαν υποψιν.

Συνηθως βαζω δύο καθύψος χιαστα και προεκτυνω την οριζόντια μεσοδοκότους συνηθωες SHS100X5 η οποία θεωρω οτι εξασφαλίζει πλευρικά το υποστύλωμα, αν και μεγάλα υποστυλώματα δεν μου γεμίζει το ματι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.