Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πτυσσόμενη κατασκευή στάθμευσης (γκαράζ)


george 150

Recommended Posts

Γεια χαρα σε όλους,

εδω και λιγο καιρο, προσπαθω να βρω την καλητερη δυνατή λυση στο εξής προβλημα.

 

Θελω να φτιαξω ενα γκαράζ, στο οποίο θα αποθηκεύσω ενα σκαφος μήκους περίπου 7,5 μετρα, φάρδους 2,6 και ύψους 2,5. Το γκαράζ θα μπει σε οικόπεδο και πρεπει να ειναι πτυσσόμενη κατασκευή, ωστε το καλοκαίρι να μπορώ σχετικά εύκολα να το αποσυναρμολογώ. Ποια κατα τη γνωμη σας είναι η καλύτερη λύση:

 

Σιδηροκατασκευή με τσίνκο?

Πλαστική αποθήκη ( τύπου αποθήκης κήπου, αλλά σε μεγάλο μέγεθος)?

Σκελετός από αλουμινιο και σκέπασμα με τέντες?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας. Ένας Πολιτικός Μηχανικός πχ δεν δημοσιεύει ένα θέμα που αφορά "Αμοιβές-Οικονομικά Αδειών" στην ενότητα των "Πολιτικών Μηχανικών".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ. acnt

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω (και αμφιβάλλω) αν υπάρχουν βιομηχανοποιημένα πλαστικά τεμάχια για τέτοιο εμβαδόν (κάτι μικρές αποθήκες ξέρω). Από τις υπόλοιπες η πλέον ''εύκολη'' επιλογή, από θέμα αποσυναρμολόγησης, είναι η τελευταία (τέντες). Αν ο σκελετός είναι ξύλινος ακόμη καλύτερα και οικονομικότερα.

 

Υπόψιν ότι σε αυτήν την περίπτωση θα απαιτηθεί άδεια - η εποχικότητα δεν έχει κάποια σημασία. Ό,τι αναφέρεται για λυόμενα αφορά μόνο κοινόχρηστες (δημοτικές) εγκαταστάσεις.

 

Η κατασκευή θα μπορούσε να χρησιμοποιείται ως πέργκολα τους θερινούς μήνες (που θα...λείπει και το σκάφος).

Link to comment
Share on other sites

Σκαφάκι? Μαμώ τις φάσεις έχω και εγώ...την τρέλλα γιατί το σκάφος δεν το πήρα ακόμα. Και γιατί να την κάνεις λυόμενη? Δεν βαριέσαι το λύσε δέσε χειμώνα καλοκαίρι και θα είναι πιο σύνθετη ακριβή κατασκευή και θα στο φάει και ο ήλιος.

Χιχιχιχι. Αστο μόνιμη κατασκευή όμως.

Δεν μας είπες όμως σε ενδιαφέρει να ασφαλίζει ή όχι.

Αν δεν σε ενδιαφέρει η καλύτερη κατασκευή είναι σιδερένιος σκελετός και τέντες.

Αν σε ενδιαφέρει πάλι σιδερένια κατσκευή και πόρτα που θα κλειδώνει.

Με το καλό.

Καλές θάλασσες.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ κι εγω ομως.. ;)..

 

χε χε χε Μην το συζητάς!

 

 

τεσπαν, ας ξεχασουμε τη σκαφοσυζητηση και ας αφησουμε το θεμα στην μοιρα του..

 

Ναι αλλά λείπει κι ο ενδιαφερόμενος ας μας πεί πρώτα τι αποφάσισε.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πτυσσόμενες μεταλλικές κατασκευές με ροδάκια επάνω σε ράγες οι οποίες "μαζεύουν" και μεταφέρονται και επειδή δεν είναι μόνιμη κατασκευή δεν θέλουν οικοδομική άδεια. Τις έχω δει μόνο σε φωτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.