Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιστορία της Αρχιτεκτονικής - κατατακτήριες


TheSpartan

Recommended Posts

Καλησπέρα, σκοπεύω να δώσω κατακτήριες για την αρχιτεκτονική (Ξάνθης) και προσπαθώ να βρω οσο το δυνατόν περισσότερη ύλη για την Ιστορία της αρχιτεκτονικής

 

η ύλη των εξετάσεων είναι σε αυτό το λινκ

 

http://www.arch.duth.gr/images/stories/grammateia/katataktiries/istoria-arxitektonikis.pdf

 

ένα βιβλίο που μου πρότειναν και πήρα είναι του Ρόμπερτ Φυρνώ-Τζόρνταν, αλλά δεν είναι αρκετό καθώς δεν καλύπτει όλη την ύλη που ζητείται

 

θα ήμουν ευγνώμων εαν μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάποιο άλλο βιβλίο που να καλύπτει περισσότερα από τα εξεταζόμενα κεφάλαια, ή μήπως είναι απαραίτητο να βρω όλα τα βιβλία που αναγράφονται στην βιβλιογραφία της εξεταζόμενης ύλης;

Link to comment
Share on other sites

η ύλη είναι πολυ εκτεταμένη

 

δεν νομίζω πως υπάρχει βιβλίο που να την καλυπτει σε βάθος

σίγουρα θα ανατρεξεις σε περισσότερα από 2-3 βιβλία

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου ξεκίνα με το βιβλίο του Λάββα, που είναι αρκετα μεγάλο και απλογραμμενο. Αλλα σίγουρα δε θα σου φτάσει. Τα στάνταρ βιβλία που μοιράζουν στη σχολή είναι του Μπούρα και του Frampton (->πολύ καλο βιβλίο, αλλά κομματάκι στρυφνό για καποιον που πρωτοασχολείται.. τουλαχιστον έτσι μου ειχε φανει εμενα στο πρώτο έτος που το είχαμε διδαχτει). Αλλα γενικώς διαβασε ο,τι μπορείς.

 

(Πάντως βλέπω οτι λείπει τελείως η βυζαντινή αρχιτεκτονική και το ισλάμ. περιεργο αυτό, αλλα καλό!^^)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
(Πάντως βλέπω οτι λείπει τελείως η βυζαντινή αρχιτεκτονική και το ισλάμ. περιεργο αυτό, αλλα καλό!^^)
Γιατί είναι καλό;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

TheSpartan, επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι για κατατακτήριες στην Αρχιτεκτονική της Ξάνθης αν θες στείλε με μήνυμα το κινητό σου να πάμε για κανένα καφέ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.