Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προμετρήσεις σκαμμάτων αγωγών


gvarth

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα

 

Θα ενδιάφερε κάποιο πρόγραμμα/utility , στο οποίο θα περνάμε στο Excel στοιχεία για σκάμματα αγωγών ακαθάρτων κ.λ.π. και το Excel θα κάνει για εμάς τις προμετρήσεις και θα σχεδιάζει και το σκάμμα αυτόματα στο Autocad , με διαστάσεις κ.λ.π. ;

 

Αν ναι , διαθέστε λίγο χρόνο για να γράψετε περίπου πως θα το θέλατε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα έτοιμο να σου στείλω για να πατήσεις πάνω. Λαμβάνει υπόψη και χαρακτηρισμούς εδάφους εκσκαφής στείλε μου το email σου με πμ, τροποποίησέ το κατάλληλο και ανέβασέ το για όλους.

 

Μ' εσένα και το Χάρη δε χρειάζεται να κάνουμε τίποτα!!! Δίνουμε παραγγελιές και έτοιμα!!! Σ' ευχαριστούμε και πάλι φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα έτοιμο να σου στείλω για να πατήσεις πάνω. Λαμβάνει υπόψη και χαρακτηρισμούς εδάφους εκσκαφής στείλε μου το email σου με πμ, τροποποίησέ το κατάλληλο και ανέβασέ το για όλους.

 

Μ' εσένα και το Χάρη δε χρειάζεται να κάνουμε τίποτα!!! Δίνουμε παραγγελιές και έτοιμα!!! Σ' ευχαριστούμε και πάλι φίλε μου.

 

Να' σαι καλά. Και εγώ , έτσι το' χω στο νού μου. Περιμένω και υπόδειγμα από τον @rigid_joint και μετά θα ξεκινήσει η υλοποίηση με βάση τις παρατηρήσεις και τις υποδείξεις που θα έχουν γίνει.

 

Οπότε , ανέβασε κάτι που έχεις (σε Excel 2003 αν γίνεται) και σίγουρα θα βοηθήσει ...

 

Ο Χάρης έχει κάνει πολύ περισσότερη δουλειά για τα μέλη. Η δική μου συνεισφορά είναι ακόμη πολύ μικρή. Ευχαριστώ πάντως . Με τιμά η άποψή σου.

 

>>>>> Ενημέρωση 18/ 9 / 2009

 

Έγινε συνάντηση με συνάδελφο και κατά κάποιο τρόπο καταλήξαμε σε κάποια γενική μορφή σκάμματος η οποία θα μπορεί να τροποποιηθεί εύκολα και απλά . Το σκαρίφημα του σκάμματος θα φαίνεται σε εικόνα μέσα στη φόρμα εργασίας και αλλαγής των παραμέτρων . Σαν παραμέτρους εννοούμε το πάχος της στρώσης εξυγείανσης , την διάμετρο του αγωγού (έμμεσα καθορίζεται από κανονισμούς και το πλάτος του σκάμματος , τα πάχη για τις διάφορες στρώσεις επιχώσεων κ.λ.π.

 

Ήδη έλαβα από τον Αλέξανδρο e-mail με πρόσθετα στοιχεία οπότε , αναλόγως των υποχρεώσεων που "τρέχουν" , σύντομα θα ανέβει κάτι το οποίο θα βελτιωθεί από τις παρατηρήσεις σας.

 

Γίνεται σκέψη η όλη εφαρμογή να αναπτυχθεί μέσα στο ίδιο το Autocad και να τρέχει ως "απλή" macro-εντολή. Θα υπάρχουν και κάποιες έτοιμες αρχικές τιμές ώστε να ξεκινήσετε άμεσα την εξοικείωση με το πρόγραμμα.

 

>>>>> Ενημέρωση 21/ 9 / 2009

 

Ρίξτε μια ματιά στη συνημμένη εικόνα . Κάπως έτσι θα είναι το σκάμμα που θα σχεδιάζεται αυτόματα σε περιβάλλον του Autocad.

 

Βρίσκομαι - μαζί με συνάδελφο από το forum - σε φάση συζητήσεων για απλό τρόπο εισαγωγής των δεδομένων.

 

Σύντομα θα υπάρξουν νέα.

 

 

Μείνετε συντονισμένοι ...

post-342-131887227252_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.