Μετάβαση στο περιεχόμενο

4M-VK Strad Steel


ιταλος

Recommended Posts

Πράγματι, ο συνάδελφος ιταλός ρωτάει για το Steel (και όχι για Strad + Steel).

Το είχα δουλέψει λίγο (πριν δύο χρόνια περίπου) και είχα σχηματίσει (επιεικώς) αρνητική εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

χμ..κατάλαβα,μου άρεσε γιατί είναι στα ελληνικά,έχει παντού αντίπροσωπους για να σε βοηθήσουν και κυρίως ειναι στα ελληνικά,ακόμα οπως διάβασα έχει αυτόματο υπολογισμό ανέμου χιονιού κατα ec1,και η καινούρια έκδοση

Strad.STEEL Full Package (1+2+3+4),περιέχει ΕΑΚ ΕΚΟΣ κ.τ.λ.,και κυρίως ειναι ελληνικό δηλαδή το τεύχος ειναι στα ελληνικά.Έχετε να προτείνετε κατι άλλο?βοηθήστε παιδια έχω πελαγώσει με τα προγράμματα....

Link to comment
Share on other sites

Σου υπενθυμίζω και πάλι την αναζήτηση. Το παρακάτω θέμα θα σε βοηθήσει.

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);

Link to comment
Share on other sites

χμ..κατάλαβα,μου άρεσε γιατί είναι στα ελληνικά,έχει παντού αντίπροσωπους για να σε βοηθήσουν και κυρίως ειναι στα ελληνικά,ακόμα οπως διάβασα έχει αυτόματο υπολογισμό ανέμου χιονιού κατα ec1,και η καινούρια έκδοση

Strad.STEEL Full Package (1+2+3+4),περιέχει ΕΑΚ ΕΚΟΣ κ.τ.λ.,και κυρίως ειναι ελληνικό δηλαδή το τεύχος ειναι στα ελληνικά.Έχετε να προτείνετε κατι άλλο?βοηθήστε παιδια έχω πελαγώσει με τα προγράμματα....

 

Μην τα γράφετε με πιάνουν τα γέλια πρωινιάτικα!!!Έχεις την εντύπωση ότι κάνει αυτόματο υπολογισμό χιονιού και ανέμου, μετά το κατανέμει στα αντίστοιχα φέροντα στοιχεία και κάνεις επίλυση??? Μην το σκέφτεσαι καθόλου γιατί αυτά απλά δεν γίνονται!!!! Κατέβασε κάνα demo (δεν ξέρω αν έχει) και ρώτα συναδέλφους. Για το STRAD μπές στο αντίστοιχο θέμα που έχει το φόρουμ και θα καταλάβεις!!!

Link to comment
Share on other sites

To strad είναι ένα μέτριο πρόγραμμα. Το steel είναι απαράδεκτο αλλά δε ξέρω αν υπάρχει στην ελληνική αγορά κάτι καλύτερο. Τα έχω και τα δύο. Η δουλεία τους είναι να περνάς μελέτες στη πολεοδομία. Ειδικά με το steel δε μπορείς να κάνεις πραγματικό βέλτιστο σχεδιασμό και γενικά θυμίζει εποχές win95.

Link to comment
Share on other sites

Πότε το είχες δουλέψει; Γιατί νομίζω ότι τώρα έχουν βάλει τέτοιες επιλογές. Το περιβάλλον δε νομίζω να άλλαξε.

Πάντως εγώ το είχα δουλέψει αρκετά πριν 4 χρόνια και δε μου είχε κάνει καλή εντύπωση, βασικά λόγω περιβάλοντος, αλλά και επιλογών στην ανάλυση και διαστασιολόγηση...

 

...Έχεις την εντύπωση ότι κάνει αυτόματο υπολογισμό χιονιού και ανέμου, μετά το κατανέμει στα αντίστοιχα φέροντα στοιχεία και κάνεις επίλυση??? Μην το σκέφτεσαι καθόλου γιατί αυτά απλά δεν γίνονται!!!!...

Κι όμως... το scia τα κάνει αυτά... εκτός αν δεν αναφέρσαι γενικά, αλλά στο συγκεκριμένο πρόγραμμα!

Link to comment
Share on other sites

Το steel το δουλεύω από το 2004. Το αγόρασα το 2006 την full έκδοση. Γενικά δεν έχει αλλάξει τίποτα. Το μόνο καλό που έγινε είναι ότι μπορώ να λύσω τη θεμελίωση μέσω strad. Και υπάρχει ένα υποπρόγραμμα για τις συνδέσεις, αλλά είναι δύσχρηστο και χρονοβόρο.

 

Το Scia τι κάνει με τον αντισεισμικό?

Link to comment
Share on other sites

Είδες που κατάλαβες τι ρώταγα. Πάντως το Scia δε το έχω δει, αλλά με τέτοια τιμή δεν είναι για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως... το scia τα κάνει αυτά... εκτός αν δεν αναφέρσαι γενικά, αλλά στο συγκεκριμένο πρόγραμμα!

 

Το steel έχει απλώς ένα υποπρογραμματάκι (σαν κι αυτά που κυκλοφορούν με διάφορα βιβλία για τον ΕΚ 1) με το οποίο υπολογίζει τα φορτία. Δεν κάνει όμως κατανομή όπως κάνουν το SCIA, Robot, κα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.