Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα άδεια μετά από άδεια κατεδάφισης - πρέπει να αποδειχθεί η κατεδάφιση;


thalia

Recommended Posts

Συμφωνώ σε όλα αλλά στον προιστάμενο της συγκεκριμένης πολεοδομίας θα πάω μόνο αν κάνω ασφάλεια ζωής!!! Τον φοβάμαι!!!

Προς στιγμήν συνεχίζω να κάνω τη χαζή και όταν είναι να πάρω την τελική υπογραφή θα δω!

Πάντως σε άλλη πολεοδομία που ρώτησα δε ζητάνε τέτοια πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Για να το αναφέρεις , κάτι θα ξέρεις περισσότερο αλλά μήπως είσαι υπερβολική ; Τι θα πεί τον φοβάσαι ; Τι μπορεί να σου κάνει ώστε να φοβάσαι ;

Ποιός είναι και το παίζει φοβερός και τρομερός ; Ο κύριος Εξουσίας ;

Γεμίσαμε μ@λ@κες που τους έδωσαν λίγη εξουσία και νόμισαν ότι έπιασαν τον πάπα από κάπου ...

 

Αν δεν εξυπηρετείσαι ούτε με γραπτά αιτήματα , υπάρχει και συνήγορος του πολίτη. Υπάρχει και η δυνατότητα μετάβασης με άλλο (άλλους) συναδέλφους ώστε να είστε αυτήκοοι μάρτυρες και να το ξαναπαίξει τσαμπουκάς κ.λ.π. , υπάρχουν και καταγγελίες .

 

Μήπως όμως σε είδε να κάνεις πίσω και κατάλαβε ότι μπορεί να το παίξει αυστηρός ;

 

Ίσως η αλήθεια κρύβεται κάπου ενδιάμεσα και δεν χρειάζεται ούτε να φοβάσαι ούτε να καταφύγεις σε χρονοβόρες λύσεις ...

Link to comment
Share on other sites

Τον φοβάμαι είναι σχήμα λόγου!

Πήγα άλλη μια φορά και είχα πολύ άσχημη αντιμετώπιση οπότε αν μπορώ να αποφύγω την επαφή μαζί του θα το κάνω! Και όταν λέω άσχημη αντιμετώπιση εννοώ πολύ ασχημη! Φωνές και ύφος χωρίς να πω και τίποτα (και χωρίς να ζητάω κάτι περίεργο)!!!

Απλά θα προχωρήσω το θέμα και αν υπάρχει πρόβλημα με την άδεια (και δεν έχει πραγματοποιηθει η κατεδάφιση μέχρι τότε) θα κινηθώ αλλιώς!

Το βασικό πρόβλημα είναι οτι δεν μπορεί ο καθένας να ζητάει ΌΤΙ του κατέβει χωρίς να υπάρχει νομικό πλαίσιο γι' αυτό!

Γι' αυτο το λόγο ζήτησα Π.Δ. για να έχω κάπου να παραπέμψω τον υπάλληλο της πολεοδομίας.

Και ξαναλέω οτι δεν μπορεί ο καθένας (και εσύ και εγώ και ο φούφουτος) να ζητάει οτι θέλει για θέματα που είναι θεσμοθετημένα. Το μόνο που μπορω να κάνω είναι να απαντήσω οτι δεν είμαι υποχρεωμένη να κάνω την κατεδάφιση και απο εκεί και πέρα να μου αναφέρει τη νομοθεσία που ορίζει πως πρέπει να την κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς , ΔΕΝ μπορεί ο καθένας να ζητάει ότι του κατέβει...

 

Αγνόησε όσο είναι δυνατόν τις φωνές του και επισήμανέ του ότι δεν χρειάζεται να φωνάζει όταν απλά μπορεί να σου πεί τι ακριβώς σου ζητά και βάσει ποιών διατάξεων. Πάει να επιβάλλει ισχύ και εξουσία με φωνές . Κλασσική περίπτωση μ@ .... α

 

Μην τον αφήσεις σε χλωρό κλαδί. Ζήτα γραπτά αυτό που θέλεις . Ευγενικά. Ας τον να κρώζει ... Έτσι θα επικοινωνεί στη σπηλιά του ... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Να' σαι καλά.

 

Εύχομαι τα καλύτερα για την έκβαση της υπόθεσής σου :smile:

 

Γράψε μας όταν έχεις νέα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εγώ έβγαλα πρώτα άδεια ανέγερσης, μετά κατεδάφισα, και στο τέλος έβγαλα άδεια κατεδάφισης. Απλά πράγματα. Εννοείται πως τώρα χτίζω, με όλες τις άδειες στο χέρι... :)

Link to comment
Share on other sites

thanar, το κομβικό σημείο στην διαδικασία που έκανες είναι αν στην έκδοση της άδειας οικοδομής έδειξες στο τοπογραφικό το υπάρχον κτίσμα.

Αν το έδειξες, τότε ορθώς ακολούθησες αυτήν την διαδικασία.

Αν όμως δεν το έδειξες τότε απλά έκανες λάθος τοπογραφικό διάγραμμα και διάγραμμα κάλυψης και η άδεια πάσχει.

Θα μου πεις ποιος θα το βρει. Στο Ελλαδιστάν κανένας :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.