Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άρνηση χορήγησης εγγράφου από υπάλληλο πολεοδομίας


Xristina K.

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους-ες

 

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες αντιμετωπίζω το εξής ευτράπελο.

Προσπαθούσα να εντοπίσω τα αρχεία μίας άδειας του '72 στα αρχεία διάφορων πολεοδομιών. Τελικά κατάφερα να βγάλω άκρη και βρήκα τον αριθμό του διαβιβαστικού και τον τελικό προορισμό του φακέλλου.

 

Πάω λοιπόν στην εν λόγω πολεοδομία κάνω την αιτησούλα μου και περιμένω να περάσουν οι μέρες που όριζε η υπηρεσία μέχρι να λάβω απάντηση...

Απάντηση: Δεν υπάρχει στα αρχεία μας αυτή η άδεια.

Ερώτηση: ΟΚ, Τι κάνουμε τώρα?

Απάντηση: Πρέπει να μου φέρεις έγγραφο που να δείχνει ότι υπάρχει αυτή η άδεια και ότι σχετίζεται με αυτό το κτήριο.

Ερώτηση: Έχω μόνο μία κάτοψη από πολεοδομία Πειραιά πολύ παλιά που γράφει πάνω τον αριθμό. Σας κάνει?

Απάντηση: Α, δεν ξέρω πήγαινε στον Προϊστάμενο.

 

Πάω στον προϊστάμενο όπου η γραμματέας του μου λέει να μου την δώσει την βεβαίωση.

Ο υπάλληλος αρνείται θέλει να του πει ο ίδιος ο προϊστάμενος τί να κάνει.

Ξανα πάω στον προϊστάμενο ο οποίος εκείνη την ώρα έχει επιτροπή και δεν μπορεί να κατέβει μου λέει να τον πάρει τηλέφωνο ο υπάλληλος.

Ο υπάλληλος αρνείται να πάρει τηλέφωνο τον προϊστάμενο

Προϊστάμενος παίρνει τηλέφωνο τον υπάλληλο στο σταθερό και στο κινητό αλλά ο υπάλληλος δεν απαντάει.

Πάω στην γραμματέα (ο προϊστάμενος έχει επιτροπή) και μου λέει άστο και έλα την Παρασκευή θα είναι έτοιμο.

Παίρνω τηλέφωνο την Παρασκευή και μου λέει η γραμματέας "του μίλησα, του είπα να σου δώσει την βεβαίωση, και μου είπε ότι θα δεί τι θα κάνει..."

 

Είναι δυνατόν???

ΕΛΕΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Συναδέλφισσα (; ) (γράψε την ιδιότητα σου στις προσωπικές σου πληροφορίες) η καλύτερη λύση είναι να τους ρωτήσεις που βρίσκεται η άδεια (χώρος αρχείου; ) να τη βρεις μόνη σου για να κάνεις τη δουλεία σου. Βαριούνται να ψάξουν να βρουν το φάκελο

Link to comment
Share on other sites

Είναι φορές που η πίεση φτάνει 20 και βράζεις, και ο ξυλοδαρμός του υπαλλήλου πλησιάζει. Εμένα δύο φόρες με έχουν φτάσει στα όρια και αν δεν κάναν πίσω θα τους σάπιζα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μην το ζαλίζετε το θέμα, δείτε εδώ κατάντια... ούτε ο υπάλληλος δεν ξέρει που να στείλει τον ενδιαφερόμενο και έχει πάρει τα φόρουμ... Τουλάχιστον ο συγκεκριμένος υπάλληλος ενδιαφέρεται...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως επειδή τον τελευταίο καιρό έχω πολλά νεύρα με κάτι υποθέσεις

και ξεσπάω όπου βρω για να μην τρελαθώ δηλώνω ότι συμφωνώ με τον chris12 100%

 

προτείνω στη συναδέλφισσα αν δεν μπορεί αυτή να μου πληρώσει τα έξοδα και έρχομαι

αθήνα. μπαίνω και με το navara αμα λάχει μέσα στην πολεοδομία. τα σπασμένα φανάρια

τα πληρώνω εγω. δώρο....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την λύση που προτείνει ο συνάδελφος kasvan.

Οι (χιουμοριστικές - θέλω να πιστεύω) προτροπές για ακραίες συμπεριφορές, δεν νομίζω ότι προσφέρουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Welcome to the club...

 

καλώς σας βρήκα... :-S

 

Συναδέλφισσα (; ) (γράψε την ιδιότητα σου στις προσωπικές σου πληροφορίες) η καλύτερη λύση είναι να τους ρωτήσεις που βρίσκεται η άδεια (χώρος αρχείου; ) να τη βρεις μόνη σου για να κάνεις τη δουλεία σου. Βαριούνται να ψάξουν να βρουν το φάκελο

 

ok...θα την γράψω

 

άσε συνάδελφε...διάβασε παρακάτω την συνέχεια...

 

Είναι φορές που η πίεση φτάνει 20 και βράζεις, και ο ξυλοδαρμός του υπαλλήλου πλησιάζει. Εμένα δύο φόρες με έχουν φτάσει στα όρια και αν δεν κάναν πίσω θα τους σάπιζα.

 

Είμαι κατά της βίας αλλά ομολογώ ότι φαντασιώνομαι να τον πλακώνω στο ξύλο...lol

 

Συνάδελφοι μην το ζαλίζετε το θέμα, δείτε εδώ κατάντια... ούτε ο υπάλληλος δεν ξέρει που να στείλει τον ενδιαφερόμενο και έχει πάρει τα φόρουμ... Τουλάχιστον ο συγκεκριμένος υπάλληλος ενδιαφέρεται...

 

oskar!!! κάτι τέτοιους ανθρώπους τους τρώνε οι υπόλοιποι υπάλληλοι για πρωινό. Τους λένε ότι χαλάνε την πιάτσα και τους κόβουν τα φτερά από νωρίς....

 

εγώ πάντως επειδή τον τελευταίο καιρό έχω πολλά νεύρα με κάτι υποθέσεις

και ξεσπάω όπου βρω για να μην τρελαθώ δηλώνω ότι συμφωνώ με τον chris12 100%

 

προτείνω στη συναδέλφισσα αν δεν μπορεί αυτή να μου πληρώσει τα έξοδα και έρχομαι

αθήνα. μπαίνω και με το navara αμα λάχει μέσα στην πολεοδομία. τα σπασμένα φανάρια

τα πληρώνω εγω. δώρο....

 

χαχαχαχαχ lol σου πληρώνω και τα φανάρια και το χρώμα και την ψυχική οδύνη του αυτοκινήτου!

Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια της οδύσσειας...

 

Παίρνω τηλέφωνο σήμερα στο γραφείο του προϊστάμενου στο Μαρκόπουλο και η ευγενέστατη ομολογουμένως γραμματέας του με ενημέρωσε ότι μίλησε με τον υπάλληλο του αρχείου για το έγγραφο που ήθελα και ότι της απάντησε "καλά θα δω τι θα κάνω" !!!

 

Απογοητευμένη αποφασίζω εχοντας στην κατοχή μου μόνο μία κάτοψη (φωτοτυπία αντιγράφου του 1984 από Πειραιά) να ρωτήσω στα αρχεία του Πειραιά μήπως και έχουν κρατήσει ευρετήριο ή το στέλεχος.

Παίρνω τηλέφωνο πρώτα στο αρχείο του Πειραιά ρωτάω αν έχουν στελέχη της περιοχής που ήθελα του 72 και μου λένε "ναι κυρία μου εμείς τα κρατάμε τα στελέχη αυτά"

 

Τέλεια λέω και πάω ο μ@λ@κ@ς από εκεί να πάρω αντίγραφο.

Ο υπάλληλος του αρχείου με ενημέρωσε ότι στον Πειραιά έχουν από 1/1/1973 και μετά, και ότι πρέπει να πάω στο αρχείο στην Συγγρού.

 

Πάω στην Συγγρού και με ενημερώνουν ότι τα στελέχη 1970 έως 1972 είναι στο αρχείο στην πολεοδομία του Αιγάλεω!

 

Πάω στην πολεοδομία στο Αιγάλεω και μου λέει ο υπάλληλος (εξυπηρετικότατος) να κοιτάξω στο Ευρετήριο. Στο ευρετήριο δεν βρίσκω την καταχώρηση και σκέφτηκα να ψάξω και το Καταχωρητήριο!

 

ΕΥΡΗΚΑ!

 

Βρίσκω την καταχώρηση!!! Ρωτάω τον υπάλληλο αν έχουν το στέλεχος ή το αρχείο με τα σχέδια! Απάντηση ...."Δεν υπάρχει τίποτα"

 

Αποτέλεσμα πήρα βεβαίωση καταστροφής φακέλου από την πολεοδομία Αιγάλεω για ακίνητο που βρίσκεται στο Κορωπί από πλημμύρα που έγινε το 1977 όπου από αυτόν το φάκελο έχω αντίγραφο που επικυρώθηκε το 1984 που ο φάκελος (φάντασμα) διαβιβάστηκε στο Μαρκόπουλο το 1996 από την Αργυρούπολη!!!

 

lol!!!!

 

 

Όταν ξαναβρώ το κουράγιο μου θα γράψω για την υπερ-περίπτωση του τί γίνεται όταν θέλεις να βγάλεις οικοδομική άδεια για εργασίες σε υφιστάμενο κτήριο του οποίο ο φάκελος έχει καταστραφεί....(βαριά ηρεμιστικά ενδείκνυνται για την ανάγνωση του θέματος)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.