Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσκύρωση τμήματος οικοπέδου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα την βοηθεια σας. Έχω ένα οικόπεδο στο οποίο ο πατέρας μου έκτισε σπίτι το 1974 με νόμιμη αδεια. Εκ των υστέρων ανακαλύψαμε ότι ενα τμήμα του οικοπέδου άνηκε και στους γείτονες. Μετά από πολλά δικαστήρια έγινε πράξη τακτοποιήσεως και μας προσκύρωθηκε το κομματι το 2000. Ο ιδιοκτήτης του οικοπέδου δεν έκανε άγωγη αποζημιώσεως.Εγώ μπορώ να κάνω κάτι να κλείσω αυτό το θέμα? Υπάρχει κάποιος χρονικός περιορισμός? Ισχύει η προσκύρωση? Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην ισχύει, δεν εχει τελεσιδικίσει δικαστικά η υποθεση;

Τι ελεγε η αποφαση, σας υποχρέωνε να αποζημιώσετε τον γειτονα για το τμημα που προσκυρωνεται;

Θα ήθελα και καποιες πληροφορίες αν μπορείς γιατι με ενδιαφέρει και έμενα προσωπικά ενα παρόμοιο θέμα, η προσκύρωση με ποιο σκεπτικό σας έγινε απο το δικαστήριο;σας έγινε επειδή δεν ήσασταν άρτιοι και οικοδομήσιμοι προκείμενου να γίνεται;

Ο γείτονας σε τι κατάσταση βρίσκεται; ήταν και παραμένει φαντάζομαι άρτιος και οικοδομήσιμος. Υπήρχε κτίσμα στο οικόπεδο του με εξάντληση του συντελεστή δόμησης όταν του αφαιρέθηκε το τμήμα που σας προσεπικυρώθηκε;

Νομίζω ότι από την στιγμή που υπάρχει δικαστική απόφαση καλύτερο θα είναι να ρωτήσεις δικηγόρο για την υπόθεση σου.

Link to comment
Share on other sites

1) Nα τον βρεις,

2) να τα βρείτε στη τιμή και

3) να καταβάλεις το τίμημα που θα συμφωνήσετε ώστε να γίνει δικό σου. Φυσικά με συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Η προσκύρωση έγινε με πράξη τακτοποιήσεως του οικοδομικού τετραγώνου και απόφαση του Νομάρχη.

Ένας απο τους ιδιοκτήτες έκανε αγωγή και αποζημιώθηκε, οι άλλοι δεν ενδιαφέρθηκαν.Τα μέτρα του οικοπέδου μου δεν έχουν αλλάξει.Είναι τα ίδια από το 1974. Έχουμε χτίσει σπίτι.Το οικόπεδο του γείτονα παραμένει οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.